sobota 17. dubna 2010

Red Bull Air Race

Ahoj,
Perth se stal na víkend hostitelským městem závodu Red Bull Air Race. Tato soutěž se stěhuje po celém světě a piloti z různých zemí soutěží o titul mistra světa při prolítávání branami postavenými na vodě nebo na zemi, v tomto případě na řece Swan river.
Dojeli jsme autem do centra, zaparkovali a posadili se do davu na břehu řeky kousek od obří obrazovky, abysme slyšeli dobře i komentátory. Kolem půl dvanácté začala kvalifikace. Jako první odstartoval Američan. S napětím jsme sledovali jak prolétává nízko nad vodou a kličkuje mezi jednotlivými branami a občas provede obrat nebo vývrtku.
Potom startoval Australan, který předvedl vynikající let a měl lepší čas, což všechny potěšilo, obvzlášť když porazil Američana.
Jako třetí startoval nováček z Čech Martin Songa. Kvalifikace se mu moc nepovedla a nakonec skončil jako poslední. Jednu z bran trefil křídlem a další prolétl nedovoleným úhlem.
Pravidla byla upravená pro všechny piloty tak, aby byla zajištěna bezpečnost pro ně i pro diváky. Maximální povolená rychlost byla 370 km/h a přetížení 12G.
Nejlepší let předvedli Angličani, Australan skončil na čtvrtém místě.
Předešlé dva dny měli piloti trénink, během kterého spadl do vody Brazilec. Záchranný tým ho vytáhl z řeky během minuty. V nemocnici zjistili, že se mu jen zázrakem nic nestalo.
Na nedělní finále už se nestihneme podívat, protože se chystáme na celodenní výlet.

Žádné komentáře: