čtvrtek 17. června 2010

Kuala Lumpur - 2. den

Štěpána brzo ráno probudily velké bolesti, tak jsme se rozhodli navštívit doktora, dokud jsme v civilizaci. Dojeli jsme taxíkem do nemocnice. Přišli jsme k okénku s registracemi, kde jsme zaplatili 15 RM (asi 96 Kč), poslali nás do oddělení A, dostali jsme pořadové číslo a kartičku k vyplnění (byla tam i kolonka rasa). Čekali jsme nějakou dobu ve velké hale se spoustou očíslovaných dveří. Před našimi dveřmi měřila sestra tlak a cukr v krvi. Když konečně došlo na naše pořadové číslo (čísla se na světelné tabuli pohybovala oběma směry), vešli jsme dovnitř a Štěpán popsal svůj problém s bolestí v hrudníku. Doktorka nás nasměrovala na další vyšetření. Šlo o ECT, tedy vyšetření srdce. Dost strašidelné, ale dopadlo to dobře. Potom následoval test tlaku a cukru a všechno bylo v pořádku. Doktorka konstatovala, že Štěpána asi tlačí plyny v hrudníku díky otravě jídlem a předepsala mu nějaká léčiva. Přesunuli jsme se do lékárny, kde jsme zase dostali pořadové číslo a čekali další frontu. Když lékárnice dala na pult všechny medikamenty, málem jsme potřebovali igelitku. Za léky jsme nic neplatili, byly už zahrnuty v celkovém poplatku.

Vrátili jsme se na hotel a vyrazili se najíst do naší oblíbené restaurace. Romča si vzala tílko s výstřihem a dost zpomalovala okolní dopravu. Je to skoro až smutné, 99% místních žen je zahaleno - šátek přes hlavu, nesmí být vidět vlasy, dlouhé kalhoty a jenom někdy tričko s krátkým rukávem bez výstřihu. A přitom je tady celý rok hrozné vedro. Islám není zrovna tolerantní. My tomu říkáme omezování základních lidských práv a svobod.
Vyrazili jsme k čínskému chrámu za městem. Úžasně zdobená budova na vrcholku malého kopce. Pozorovali jsme několik modlících se lidí.


Později jsme se vydali navštívit národní muzeum.

Moc nás nenadchlo, asi nejsme muzejní typy, tak jsme přešli do planetária. U něj je malá věž, odkud je hezká vyhlídka na centrum.

Potom jsme se procházeli rozlehlým parkem Lake Gardens. Viděli jsme napodobeninu Stonehenge, zahradu s orchidejemi a ibišky.


Zastavili jsme se u modré mešity, a potom už jsme jenom hledali taxi do centra.

Před setměním jsme vyrazili k vyhlídkové věži KL Tower. Je to pátá nejvyšší věž na světě, měří 421 metrů.

Zaplatili jsme drahé vstupné, prošli bezpečnostní kontrolou a nastoupili do výtahu, který nás vyvezl nahoru za 58 sekund. Výhled byl skvělý.

Dostali jsme sluchátka a videopřehrávač s komentářem. V ceně vstupenky byl také simulátor formule F1 u úpatí veže, chvilku jsme si ho vyzkoušeli.

Potom jsme ještě zašli do minizoo vedle. Měli tam pár zajímavých potvůrek.

Pěšky jsme pokračovali k nejznámějším mrakodrapům v KL a nejvyšším dvojčatům na světě - Petronas Twin Towers (451,9 m). Každou noc jsou nádherně osvětlené. Mezi nimi (ve 41. patře) je malý most Sky Bridge. Celkem mají 88 pater. Udělali jsme několik fotek z náměstí pod nimi.

Do hotelu jsme se vrátili metrem a unavení.

Žádné komentáře: