čtvrtek 1. července 2010

Ayuttaya

Ráno jsme vyrazili minibusem do Bangkoku, vzdáleného 2,5 hodiny. Město se nám krásně ukázalo, když jsme jeli přes most přes řeku Chao Phraya. Vystoupili jsme u Vítězného monumentu a chvíli se rozhlíželi.
Našli jsme svou pozici na mapě a chtěli si vzít taxi na nádraží. Řidič nám ale řekl, že je to pěšky kousek. Po chvíli jsme zjistili, že jdeme špatně a že nás vůbec nepochopil. Našli jsme si jiný taxík a ukázali mu místo na mapě. Ještě jsme se ujistili, že je zapnutý taximetr a zanedlouho už jsme byli na nádraží. U informační přepážky nám anglicky mluvící úřednice pomohla koupit lístek a nasměrovala nás na nástupiště, odkud jel za 5 minut náš vlak do Ayuttaya, bývalého hlavního města, 67 kilometrů severně od Bangkoku. Vlak vypadal hodně staře a skoro při každém rozjíždění s sebou hrozně trhnul.
Často jsme zastavovali a při výjezdu z města jsme projížděli slumy, boudami z prken a s plechovými střechami, kde žijí chudí lidé. Viděli jsme bydlení i pod mostem. Dostali jsme žízeň a zrovna jsme přemýšleli jak a kde sehnat pití, když do vlaku nastoupili prodejci. V kýblu s ledem měli chlazené limonády, tak jsme si hned koupili. Za hodinu a půl dlouhou jízdu ve třetí třídě jsme zaplatili 20 korun za oba. Skoro se nám nepodařilo vystoupit, protože když vlak zastavil, lidé se hned začali cpát dovnitř. U nádraží jsme si vzali tuk-tuk, neboli taxi tříkolku.
Dovezl nás do guest housu a potom jsme se s řidičem dohodli, že nás vezme po okolních památkách. Jako první jsme viděli starý chrám Wat Yai Chai Monghon. Kolem dokola byla spousta soch Buddhy a shora pěkná vyhlídka.
V tom samém areálu byla velká socha ležícího Buddhy.
Druhá zastávka byla u Wat Phanan Choeng. Tento chrám byl novější. Vyzuli jsme se u vstupu a šli dovnitř pěkně zdobenou chodbou.
Vtom se před námi objevila veliká zlatá socha sedícího Buddhy. Měřila 19 metrů a zrovna z ní sundavali žluté plátno. Asi jedna z nejimpozantnějších soch co jsme kdy viděli.
Potom jsme jeli k rozvalinám chrámu Wat Maha That. Uvnitř byla hlava Buddhy ve stromě.
Pokračovali jsme k starému paláci s třemi věžemi a chrámu vedle, který byl ale zavřený.
Přišla k nám malá holčička a nabízela nám klícku s pěti malými ptáčky. Co bysme s nimi dělali to teda nevíme. Opodál jezdili lidé na slonech.
Když jsme nasedli do tuk-tuku, viděli jsme hodně starou paní táhnou velký vozík s pitím. Bylo nám jí líto. Zastavili jsme u dalšího starého chrámu Wat Chaiwatthanaram. Uprostřed byla velká pagoda.
Na jednom schodišti jsme zahlédli velikou stonožku.
Poslední zastávkou před setměním byla další veliká socha ležícího Buddhy.
Řidič nás potom dovezl na večeři do restaurace. Měli jsme hlad, protože jsme neobědvali. Dali jsme si celou rybu king snappera a pštrosí steak. Obsluha měla velký problém s angličtinou. Do hotelu jsme pak došli pěšky jenom kousek.

Žádné komentáře: