neděle 12. září 2010

Táborská setkání

Ahoj,
tento víkend jsme vyrazili s Marťou a Ivem do Tábora, města, kde Štěpán vyrůstal. Každý rok se zde konají historické slavnosti - Táborská setkání.

Pátek
Dorazili jsme do centra, měli jsme ubytování v hotelu Nautilus na Žižkově náměstí. Nechali jsme věci na pokoji a vyrazili na večeři do jedné restaurace v uličkách. Domácí jídlo a pěkná porce kachničky se zelím nám udělala radost.
Po večeři jsme vyrazili na zaplněné náměstí, kam přišel průvod s pochodněmi. V popředí bratr Jan Žižka, následován měšťany, rytíři a poddanými. Bohužel jsme toho přes dav moc neviděli. Po průvodu byla velkolepá laserová show. Stará gotická radnice posloužila jako promítací plátno a později následoval ohňostroj s hudbou.

Po jeho skončení jsme se přesunuli na menší Tržní náměstí, kde jsme se procházeli mezi stánky s různými řemeslnými výrobky. Na zahřátí jsme začali s ochutnávkami horké medoviny, která je kromě piva nedílnou součástí slavností.


Sobota
V sobotu ráno jsme po snídani na hotelu vyrazili na náměstí Mikuláše z Husi, kde byly také trhy. Narazili jsme na karikaturistu a nechali se namalovat.

Podívali jsme se do kostela a kláštera poblíž a šli na oběd do stylové historické restaurace U Dvou Koček.
Po jídle jsme se prošli centrem a narazili na část odpoledního průvodu.

Vrátili jsme se na hlavní Žižkovo náměstí a vylezli nahoru na věž, odkud je hezký rozhled na okolí Tábora. Prodávají se tu také různé pohlednice, odznaky, známky a jiné serepetičky.

Seběhli jsme dolů, abysme viděli odpolední průvod, stejný jako ten páteční, jenom bez pochodní a za světla.

Později odpoledne jsme sešli dolů do údolí, kde se konal rytířský turnaj. Nějakou dobu jsme čekali, a potom nás pořadatelé vpustili na tribuny. Publikum bylo rozděleno na sekce, každá dostala barevné ubrousky v barvách svého rytíře. Fandili jsme, ale zrovna ten náš (červený) byl nejslabší a skoro ve všech disciplínách propadl.

Po turnaji jsme přešli k Housovu mlýnu. Potěžkali a osahali jsme si historické zbraně. Nelze napsat "vyzkoušeli", ale mnohé z nich budily úctu.

Potom jsme si koupili kormu, což je černé pivo smíchané s medovinou. Tento nápoj vznikl už ve středověku. Posilněni jsme vylezli na Tržní náměstí, dali si trdelník a poseděli na lavičkách u hradeb. Po setmění jsme se vrátili na hlavní náměstí, kde nám zazpíval Kamil Střihavka známé i nové šlágry.

Potom přišla skupina Divokej Bill a dost rozpohybovala lidi.

Nezůstali jsme až do konce jejich koncertu, protože v Housově mlýně začala o půl jedenácté ohňová show Infinitos. Tahle skupina kluků a holek je výborná. Bohužel jim vystoupení trochu pokazili zvukaři, kteří nebyli schopní něco udělat se zaseklým cédéčkem s hudbou. Ale i tak se nám to líbilo.

Došli jsme zpátky na Žižkovo náměstí, kde sobotní program na pódiu uzavíral Petr Kolář. Už jsme byli hodně unavení, takže jsme vydrželi na jednu písničku a pak šli na kutě.
Neděle
Po snídani jsme se vydali po památkách, protože byl den otevřených dveří. Přesto jsme někde platili vstupy. Jako první jsme si prohlédli staroměstskou radnici, kde jsou vystaveny různé archeologické exponáty. Později jsme sestoupili do katakomb, které vedou pod okrajem náměstí. Vyfasovali jsme přilby a procházeli chodbami a propojenými sklepy, z nichž některé jsou až 12 metrů pod úrovní náměstí.
Potom jsme zašli do muzea Strašidelné podzemí. Hezké, plné různých příšerek, ale hodně malé.

Pak nás čekal už jenom oběd a cesta zpátky do Prahy.

Žádné komentáře: