čtvrtek 21. července 2011

Turecko 1. den

Ahoj, Romča dostala v práci nečekaně volno, a tak jsme si v rekordním čase 2 hodin stihli vybrat a zaplatit zájezd do Turecka. Last minute letecky, all inclusive na 5 dní, to vše i díky příspěvku od Štěpánova bývalého zaměstnavatele za necelých 7 tisíc pro oba. V neděli ve 3 ráno jsme přijeli na letiště Ruzyně a do Turecké Antalye dorazili za 2,5 hodiny.

Z letiště to bylo ještě hodinu do městečka Side uprostřed Turecké riviéry.

Akorát jsme si stihli dát věci do pokoje na hotelu, naobědvat se (výborný Döner kebab s jogurtovo-koprovým dresingem) a už jsme vyrazili na výlet směrem k městu Manavgat.

Poblíž je zelené jezero, kde jsme se projeli lodí, pozorovali hory okolo, zatopené domy z dob napouštění nádrže, a také se vykoupali v osvěžující vodě.

Od jezera jsme zamířili do velkého textilního centra, kde nám byly nabídnuty nepříliš zdařilé padělky nejrůznějších známých značek.

Koupili jsme jedno tílko a jeli k vodopádům na řece pod nádrží.

U nich jsme si koupili speciální zmrzlinu, která se táhla, prodavač navíc dělal show a dával jí Romče asi na desetkrát, až to ani nebylo vtipné. Nakonec si ještě drze řekl o spropitné (bakšiš). Poslední místo, které jsme viděli, byla mešita. Romča se musela zahalit před vstupem dovnitř.

Muslimové se modlí 5x denně, poprvé ve 4:30 ráno, kdy je slyšet volání muezzina z minaretu. Před modlením si venku musí všichni omýt ruce, nohy, uši, nos. Mešita je rozdělena na dvě části. Dole se modlí muži, nahoře ženy, tak aby nerozptylovaly muže. Pokud je mešita menší, musí se ženy modlit v zadní části. Od našeho průvodce jsme se také dozvěděli o Ramadánu. Je to půst, který drží muslimové měsíc. Během něj nesmí přes den jíst, pít (ani vodu), kouřit a provozovat sex. Ovšem po západu slunce je vše dovoleno. Také by měli přečíst celý korán a lépe se během tohoto období chovat. Ramadán nedrží pouze těhotné, menstruující nebo kojící ženy, děti do 12 let a nemocní lidé. Pak už jsme jeli na večeři zpátky do hotelu Dogan (vyslovováno Dohan).

Jídlo bylo výborné. Štěpán ochutnal místní pivo Efes, v horku docela osvěžující.

Vykoupali jsme se v teplém moři a před spaním zašli do pool baru v hotelovém komplexu.

Žádné komentáře: