sobota 13. srpna 2011

Norsko - 2. den

Po snídani jsme vyjeli k Hemsedal, kde nás čekala túra na vrchol 1961 metrů vysoký, převýšení 900 metrů. Cestou nám průvodce povídal zajímavosti o Norsku, když najednou zpod pravého kola zazněla rána. Zastavili jsme na kraji silnice a řidič se šel podívat. Defekt na pneumatice nebyl, ale něco bylo se "vzduchem". Všichni jsme dostali rozchod na půl hodiny a řidič mezitím zjišťoval, co se porouchalo.

Bohužel po půl hodině to nevypadalo na odjezd, takže průvodce nás vyslal nahoru do kopců na menší túru nad údolí, do přírodní rezervace Stavnselva. Vylezli jsme do kopců kam až se dalo. Kolem cesty bylo hodně brusinek, jedna postarší účastnice zájezdu upozornila nejdřív Romču, že jsou dobré na ledviny, a potom Štěpána, že jsou dobré i na prostatu :-).

Hodně lidí také cestou nahoru našlo houby, člověk nemusel jít ani z cesty do lesa, o křemenáče a hřiby se dalo prakticky zakopnout.

Maliny i borůvky byly také všude. Jak jsme postupně vystupovali výš a výš, otevíraly se nám hezké pohledy na údolí.

Došli jsme až na rozcestí, kde jsme si vybrali odbočku vpravo a došli až na konec cesty, kde byla turistická chata, uvnitř krásně zařízená.

Není to smutné, že u nás by nic takového být nemohlo? V okolí chaty byly všude obrovské borůvky.

Trošku jsme si zobli a vydali se zpátky k autobusu. Byl už naštěstí opravený, místní lidé hodně pomohli, přijel někdo, kdo přivezl a pomohl řidiči vyměnit prasklý měch. Všichni jsme dostali panáka a jelo se dál. Zastavili jsme se v Golu, kde je malý areál se Stavkyrkje, starobylým dřevěným stavovským kostelíkem. Na jeho střeše jsou draci, kteří měli zahánět zlé duchy. Vnitřek měl příjemnou atmosféru.

Ještě jsme viděli dílnu Santa Klause. Její střecha je pokryta trávou, takto se tu dříve izolovalo a dodnes je na některých střechách domků a farem tráva vidět.

V rychlosti jsme si prošli zbytek parku, protože už zavírali.

Z celého zájezdu nás šlo dovnitř jenom 6 ze 45ti , zbytku se nechtělo platit 150 Kč (50 Norských korun). Vyjeli jsme do kempu Kvanhogd na večeři. Cestou jsme projeli kolem jiného kempu, který byl maximálně obsazený.

Jinak jak je Štěpánovým dobrým zvykem, tak se první den dovolené spálil, přestože bylo pod mrakem :-).

Žádné komentáře: