čtvrtek 18. srpna 2011

Norsko - 7. den

Po snídani jsme vyjeli k Trollstingenu a čekala nás túra na slavnou trolí stěnu. Počasí bylo bohužel hodně špatné, už od rána pršelo. Cestou jsme se zastavili u malého kaňonu Gudbrandsjuvet na řece Valldal a o kus dál jsme zastavili u starých chatiček.

Bohužel, když jsme dojeli do horského sedla Trollstingen, déšť ještě zesílil. Rychle jsme se došli podívat na vyhlídku na údolí a vodopád a běželi jsme se usušit do autobusu.

Po chvíli k autobusu přiběhl místní, že cesta před i za námi je odřízlá kvůli vodě stékající ze svahů. Zůstali jsme všichni v autobuse a koukali se na film. Po dvou hodinách se uvolnila cesta zpátky, takže jsme museli jet 200 kilometrovou objížďkou. Dojeli jsme pod Trollveggen, 1 kilometr vysokou stěnu, na kterou jsme původně měli vylézt. Je to nejvyšší skalní stěna ve Skandinávii a kromě horolezců se tu provozuje i base jumping - skoky s padákem. Moc z ní vidět nebylo, vrchol byl pořád ukrytý v mracích, stále pršelo a bylo 9 stupňů.

Cestou do kempu jsme se zastavili u jedné soutěsky a podívali se i do obchůdku na suvenýry.

Všude v Norsku prodávají figurky trolů a suvenýry s losy, soby. Jednoho losa jsme zahlédli na louce u silnice.

Ještě ke trolům - podle norských pověstí jsou to hrbatá stvoření s velkým nosem, čtyřmi prsty a ocasem. Je možné je vidět v horách a pouze v noci, na denním světle by zkameněli.

Žádné komentáře: