sobota 17. března 2012

Památník Terezín

Ke konci března přišlo konečně pěkné počasí, a tak jsme vyrazili na výlet s Marťou a Ivem. Vyjeli jsme do Terezína. Tato pevnost byla postavena už roku 1780, ale neblaze proslula až během okupace nacisty, kdy sloužila jako židovské ghetto. Venku před pevností jsou náhrobky.

Po 2. světové válce tu byli pochováni vězni z masových hrobů okolo Terezína, celkem je tu pohřbeno na 10 tisíc lidí. Prohlídka je hodně působivá a depresivní.

Během druhé světové války sem bylo deportováno 87 tisíc židů. Někteří zde byli popravováni, umučeni, umírali hladem a na tyfus. Ostatní umírali během transportů do dalších koncetračních táborů. Pouze třem vězňům se z pevnosti podařilo utéct.
Prohlédli jsme si vězeňská nádvoří a cely, ve kterých se někdy tísnilo v nelidských podmínkách až 90 vězňů.

Prošli jsme půl kilometr dlouhou chodbou skrz opevnění

a došli na popraviště.

Nedaleko od něj byl bazén pro dozorce a velitele SS.

Celé místo působí na člověka velmi silně. Zima na celách a samotkách, dopisy na rozloučenou v muzeu a proti tomu neosobní záznamy nacistů a v neposlední řadě děsivá statistika - 35 tisíc mrtvých.

Z Terezína jsme ještě zajeli do Litoměřic, kde jsme se výborně najedli v restauraci Hrad. Gastronomický zážitek, skvělá obsluha, zkrátka super večeře, která nám spravila náladu.

Žádné komentáře: