neděle 15. dubna 2012

The Human Body Exhibition - výstava lidských těl

The Human Body Exhibition Prague Navštívili jsme unikátní výstavu lidských těl Human Body Exhibition, která se po pěti letech vrátila do Čech. Tato výstava šokovala i nadchla zároveň návštěvníky po celém světě a podle toho, co se psalo v novinách, nebylo úplně jasné, zda jde o "lacinou senzaci", nebo spíše o netradiční vědecký projekt, jehož posláním je informovat a poučit návštěvníky o kráse a funkčnosti lidského těla. Těla pocházejí z Číny od anonymních dárců, v novinách se také spekulovalo, že mohou být od vězněných či dokonce popravených osob. Organizátoři ale tvrdí, že u všech těl bylo zkoumáno, zda nezemřeli násilnou smrtí. Údajně byly "darovány legálně prostřednictvím organizovaného vládního procesu s využitím pouze pro studijní účely na veřejných výstavách a institucích vyššího vzdělávání. Identita a věk jednotlivců jsou neznámé a až nebudou ostatky využívány ke vzdělávání, budou zpopelněny." Toliko oficiální prohlášení.
Vystavené exponáty jsou uchovány pomocí polymerové konzervace, tak zvané plastinace, při které je tekutina v lidské tkáni nahrazena silikonem. K vidění je tu detailní cesta po lidském těle přes kosterní systém, svalstvo, reprodukční orgány, dýchací orgány, krevní oběh a další části lidského těla. Dopodrobna jsme si prohlédli spletitou nervovou soustavu, mozek a další orgány, cevní soustavu, ale i vývoj plodu. Zajímavé byly zdravé plíce vedle zčernalých plic kuřáka. Přímo u nich stála velká prosklená krabice na cigarety a výzva, aby kuřáci ukončili svůj zlozvyk ihned na místě. Během cca hodiny a půl jsme si prohlédli více než 200 exponátů. V každé sekci bylo něco zajímavého, ať už exponát nebo doprovodný text.
Výstava lidských těl Praha The Human Body Exhibition Prague
Výstava se nám moc líbila a zapůsobila na nás. Organizátoři chtějí člověku ukázat jak složité i nádherné je jeho tělo, o které by se měl pečlivě starat. Stále se něčemu učit, mít bohatý sociální život, hýbat se a jíst zdravě, to je podle nich cesta ke spokojenému, dlouhému a zravému životu.

Žádné komentáře: