sobota 26. května 2012

Plavba na plachetnici v Chorvatsku - 1. den

Ahoj,
konečně jsme se vydali na dovolenou a tentokrát do Chorvatska. Společně s Petrem&Lenkou a s Petrem&Monikou jsme se rozhodli strávit týden na plachetnici u pobřeží Jadranu. V pátek večer jsme nasedli do aut a vyrazili na cestu. Po noci strávené v autě, kdy jsme se střídali u řízení, jsme brzo po ránu dojeli do Chorvatska.

Sjeli jsme z hor a dorazili do přístavu Šibenik. Tam jsme si vyzvedli loď jménem Vestavagoy (jméno norského ostrova), kterou oba Petrové nejdřív zkontrolovali.

Potom jsme složili kauci, dali si jídlo v místní restauraci (grilované olihně, tuňákový steak) a vyrazili ještě nakoupit potraviny do hypermarketu.

Po návratu jsme se osprchovali. Počasí se postupně začalo kazit, akorát jsme naložili potraviny a batohy do lodi a začalo pršet. Seznámili jsme se s lodí a vybalili si věci v kajutách. Tato plachetnice je dlouhá 12,8 metrů (42 stop), široká 4 metry a má ponor 2 metry. Uvnitř jsou tři malé kajuty pro párečky, dvě koupelny, salonek, kuchyňka a navigační stolek. Kromě plachet se dá použít i motor.

Odvázali jsme loď, nastartovali motor a vypluli. V tu chvíli přestalo pršet a ukázala se krásná duha.


Propluli jsme kolem několika menších ostrůvku a pevnosti a před setměním zakotvili na bójce v zátoce Nozdra u ostrova Kaprie. Majitel místní restaurace pro nás zajel člunem a dovezl nás na břeh.

Výborně jsme se najedli - dali jsme si rybu Oradu (pražmu) s místní obdobou bramborového salátu - blitva. Jakkoliv je to divný název, je to moc dobrá směs brambor, špenátu a cibule. Nakonec jsme si ještě dali dezertní víno Prošek. Potom už nás restauratér dovezl na loď a uložili jsme se k spánku.

Žádné komentáře: