středa 11. července 2012

Bruce Springsteen & E Street Band

Ve středu večer jsme se vypravili do Edenu na koncert Bruce Springsteena a jeho kapely E Street Band. V 62 letech tento americký zpěvák patří k jedněm z nejúspěšnějších na světě - vydal 17 desek, získal 20 cen Grammy, 2 Zlaté Glóby a Oscara. Jeho rockové písně v textech odrážejí stav americké společnosti i její kritiku (například Born In The USA nebo oscarová Streets Of Philadelphia).
Stadion ve Vršovicích byl úplně plný. Předkapela nebyla v plánu (což bylo jedině dobře) a koncert začal ve čtvrt na osm. Na pódiu se objevil pouze Springsteen s akustickou kytarou a harmonikou, zahrál The Ghost of Tom Joad a přivítal se česky s diváky. Ve druhé písničce Badlands se již připojila patnáctičlenná kapela.

Písničky na sebe pěkně navazovaly, střídaly se rychlejší i pomalejší. Springsteen běhal po pódiu sem a tam, ve svých dvaašedesáti rozdával energii na všechny strany jako mladík a koncert si evidentně užíval.

Při jedné písni nechal zazpívat holčičku z davu, s jinou si zatancoval, jindy si podával ruce s lidmi v prvních řadách, nebo je nechal hrát na kytaru. Nebo si sedl a opřel se o mikrofon, zkrátka stále něčím překvapoval. Některým fanouškům v prvních řadách vzal transparent a ukazoval ho na kameru, aby tak pobavil celý stadion - například cedulí "Did you meet my mom in 1990...?". Na některých cedulích byla přání o konkrétní píseň a třikrát takto lidem vyhověl. K ceduli s nápisem "Blowin In The Wind" poznamenal "That's the other guy.".

Kapela ho pořád výborně doprovázela, jak dechová sekce nebo technicky zručný kytarista, tak i černošské zpěvačky, které vynikly třeba v gospelových chorálech v písni My City Of Ruins. Ke konci koncertu a při největších hitech typu Born In The USA nebo Dancing In The Dark byl už celý stadion na nohou. Závěrečná a notoricky známá skladba Twist And Shout byla třešničkou na dortu, při které si všichni zazpívali.

Springsteen a kapela hráli neuvěřitelné tři hodiny a patnáct minut. Fantastický hudební zážitek, jeden z nejlepších koncertů co jsme kdy byli.
Kapela i zpěvák odlétali ve čtvrtek a Štěpánovi se díky jeho práci na letišti podařilo získat ještě jako bonus k pěknému zážitku Springsteenův podpis na booklet CDčka.

Žádné komentáře: