neděle 26. srpna 2012

Pilotování letadla Eurostar

Po různých adrenalinových zážitcích na kolech (ať už dvou = koloběžka, třech = stanley rider, nebo čtyřech = čtyřkolka), jsme se přesunuli pro změnu do vzduchu.
O víkendu jsme si vyzkoušeli, jaké to je usednout za knipl do kokpitu letadla Eurostar. Je to malé ultralehké dvoumístné letadlo s maximální rychlostí 225 km/h. Společně s Petrem a Lenkou jsme za tímto zážitkem vyrazili na letiště do Roudnice nad Labem. Štěpán už kdysi dávno v tomto typu letadla letěl i zkoušel řízení, takže se těšil, že si to trochu připomene a že si rozšíří obzory v oblasti létání. Petr měl také z minulosti zkušenost s řízením letadla.
Během předletové přípravy jsme se seznámili s letadlem a pilotem Přemkem a poslechli si základní pojmy ohledně ovládání letadla.
letadlo Eurostar
Štěpán se vydal na oblohu jako první. Pilot provedl kontrolu letadla, ohlásil se na věž a už jsme stoupali vzhůru.
ultralight Eurostar

Všichni jsme měli stejný průběh letu, při kterém jsme si vyzkoušeli základní manévry - naklánění letadla pomocí křidélek, která se ovládají poměrně citlivým kniplem. Dále zatáčení ovládané pedály pro nohy, kterými se pohybuje směrovka vzadu na letadle. A samozřejmě klesání a stoupání pomocí kniplu, který pohybuje také výškovým kormidlem. Zní to jednoduše, ale je potřeba dobře sladit všechny pohyby a také udržet letadlo v přímém a vodorovném letu (tedy pokud jsme zrovna nezkoušeli klopení).
Z Eurostaru byl super výhled na všechny strany. Přeletěli jsme Roudnici a pokračovali směrem k Řípu. Foukal silnější vítr ze západu, takže na východní závětrné straně kopce byly trochu turbulence. Obletěli jsme Říp a vraceli se k letišti. Naše cestovní rychlost se pohybovala kolem 140 km/h. Přistání provedl pochopitelně pilot sám. Zpomalil na 110 kilometrů, vysunul brzdící klapky a korigoval letadlo, na které působil boční vítr, lehkými zásahy do řízení. Dosedli jsme jako do peřinky.
Jako druhá se do vzduchu vydala Lenka a potom Romča. Pilot byl fajn chlapík a ke každému z nás přistupoval individuálně a profesionálně, takže holky si let také moc užily.


Obloha nad Roudnicí byla plná mraků, ale mezi nimi pěkně prosvítalo sluníčko. Kromě nás létala na letišti ještě i jiná letadla a vrtulník.
letiště Roudnice nad Labem

Nakonec letěl Petr, který byl pochválen pilotem za dobré manévrování a ovládání letadla.
Super zážitek, který jsme pak ještě probrali u dobré večeře v Praze.

Žádné komentáře: