sobota 29. září 2012

Německo - Orlí hnízdo, Königsee, Berchtesgaden

Ráno jsme vstali brzo a v 8 se nasnídali. Venku bylo zamračeno, ale mraky byly vysoko, takže nezakrývaly vrcholky hor. Z okna pokoje byl fajn výhled na údolí.

Vyrazili jsme na parkoviště v Obersalzbergu. Odtud jezdí autobusy nahoru pod Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus). Posledních 120 metrů jsme vyjeli výtahem.
Orlí hnízdo
Rozhled seshora byl opravdu fantastický. Viditelnost perfektní, dokonce se i ukázalo na chvíli sluníčko.
Orlí hnízdo
Něco o zajímavé historii Orlího hnízda podle Wikipedie:
"Vlastní horní a hlavní budova Orlího hnízda leží nedaleko vrcholku místní hory Kehlstein v nadmořské výšce 1834 m n. m. Z Obersalzbergu k ní byla vybudována nová horská silnice s několika tunely, vstup do hotelu zajišťoval podzemní výtah zabudovaný do nitra hory. Toto horní Orlí hnízdo nechal postavit vůdcův osobní tajemník Martin Bormann v roce 1937 jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Celá stavba i se silnicí byla vybudována za neuvěřitelných 13 měsíců. Nazývá se Kehlstein Teehaus nebo Kehlsteinhaus nebo Kehlalm a je z ní opravdu nádherný výhled do celého kraje (v tom se patrně opravdu podobá skutečnému orlímu hnízdu). Celý komplex staveb byl na svou dobu velice unikátní a technicky zajímavý. Orlí hnízdo se však nestalo oblíbeným Hitlerovým místem v Berghofu. Bál se totiž případných komplikací při jízdě výtahem, měl také strach z výšek, a tak jej navštívil asi jen desetkrát."
Orlí hnízdo
Strávili jsme nahoře asi hodinu a půl, potom jsme se podívali dovnitř domu, kde je dnes restaurace.

Před polednem jsme sjeli dolů a vydali se k jezeru Königsee. Zaplatili jsme si plavbu lodí. Po cestě kapitán vyndal trubku a zahrál na ní u stěny, který zvuk pěkně odrážela.

Odtud jsme se prošli k malebnému menšímu jezeru Obersee.
Obersee
Obersee
Vrátili jsme se k molu a popojeli ke kostelu svatého Bartoloměje. Štěpán tu ochutnal kousek lososovitého pstruha. Pokračovali jsme zpátky do hlavního přístavu.

Tam jsme si dali pozdní, ale průměrný oběd a dobré pivo weissbier. Trochu jsme spěchali,abychom ještě stihli prohlídku v solných dolech v Berchtesgadenu. Jsou to jedny z nejstarších dolů na sůl (fungují už 500 let). Prohlídka byl super zážitek. Převlékli jsme se do overalů a nastoupili na důlní vláček, který nás dovezl do nitra hory.
Berchtesgaden salt mine
Tady nás čekal adrenalinový zážitek - nasedli jsme ve čtyřech za sebou na dřevěnou hornickou skluzavku a sjeli o 34 metrů níž.

Potom jsme pokračovali chodbami a na několika zastávkách se dozvěděli, jak se vlastně těží alpská sůl. Vše bylo zobrazené moderní interaktivní formou.

Pak nás čekala druhá skluzavka, která byla delší - 40 metrů, a na závěr plavba přes velké zrcadlové podzemní jezero Spiegelsee (100 metrů dlouhé, 40 metrů široké a 2 metry hluboké) s promítáním laserové show.

Potom už jsme nasedli zase na vláček, který nás vyvezl ven. Na památku jsme dostali malou slánku. Skvělá prohlídka, jedna z nejlepších co jsme kdy byli. Po ní jsme si dali kafe a něco sladkého.

Bylo kolem šesté, a tak jsme se rozhodli podívat se do centra Berchtesgadenu. Prošli jsme se po pěkném náměstí a večerními uličkami.

Po procházce jsme dojeli zpátky na gesthouse a dali si něco menšího k jídlu, k pití weissbier a místní pálenku Enzian.

Žádné komentáře: