čtvrtek 18. července 2013

USA 1. den - přílet do New Yorku

Ve čtvrtek jsme se naobědvali na letišti a Štěpán se rozloučil se šéfovou z práce. Potom jsme dali kufry na check-in a prošli celními kontrolami (Štěpán byl podroben osobní prohlídce, protože jeho boty neprošly detektorem). Po chvilce čekání u gatu nám bylo oznámeno, že máme jít k jiné bráně. Podstoupili jsme tedy znovu kontrolu a konečně nastoupili do Airbusu Britských aerolinek směr Londýn.
Náš jubilejní 20. společný let :-).

Bohužel jsme se mezitím dozvěděli, že navazující let Virgin Atlantic do New Yorku bude o 5 hodin opožděn. Nic moc začátek dovolené. V Londýně jsme dostali alespoň 2 desetilibrové vouchery na jídlo. Uvnitř tranzitní zóny byla hlava na hlavě a snad všechny národnosti. Za pestrobarevně oblečenou afričankou muslimové, za nimi ortodoxní žid a potom Ind v turbanu. Našli jsme si malou kavárnu a dali si kafe a carrot cake. Štěpán se do něj zakousl a až potom si všiml vtipného nápisu (sloupněte prosím - papír nepropouštějící mastnotu nechutná moc dobře). I na lahvi s pitím a na ubrousku byly vtipné komentáře.

Vyzkoušeli jsme WiFi, ale zdarma fungovala jen půl hodiny. Bloumali jsme tedy mezi obchody a zabíjeli čas jak se dalo. Obchody stejné jako jinde - suvenýry, hodinky za 900 000, víno za 36 000 a slevové akce na alkohol. Před osmou jsme byli konečně puštěni ke gatu a o chvíli později jsme nastoupili do obřího Boeingu 747-400.

Na start jsme čekali ještě další půl hodinu. Posádka se omluvila za zpoždění a za chvíli opět, protože nefungovaly správně obrazovky na sedadlech, takže museli restartovat systém. Pak už ale vše fungovalo, dostali jsme jídlo (trochu bez chuti) a usnuli zhruba na hodinku. Venku byl víc jak hodinový západ slunce, jak letadlo letělo za světlem. Koukali jsme se na film. Kolem půlnoci místního času (6 ráno našeho) jsme konečně doletěli do New Yorku. Celkem 17 hodin na cestě. Ještě jsme si museli vystát frontu na imigračním. V půl jedné ráno jsme předstoupili před velmi unaveného a otráveného imigračního úředníka - černocha. Dostali jsme pár otázek typu důvod cesty (řekli jsme líbánky) a délka pobytu. Potom jsme naskenovali otisky všech prstů a byli jsme vyfoceni. Štěpánovi řekl "thank you brother" a pak nám dal razítka do pasů se slovy "have fun on your honeymoon" (bavte se na líbánkách). Vyzvedli jsme si kufry na pásu a bez problémů prošli další kontrolou. Našli jsme vlak AirTrain do centra a nasedli do něj. Hned na další stanici jsme museli přestoupit do jiného, kam jsme se nevešli, a tak nás sekuriťák poslal pěšky o stanici dál. Odtud jsme dojeli na přestup na další vlak směr Manhattan. Akorát nám před nosem ujel. Sedli jsme si do klimatizované čekárny na nástupišti a čekali půl hodiny na další. Venku bylo i po půlnoci přes 30 stupňů. V centru jsme přestoupili na metro, které nás dovezlo na 79. ulici, odkud to byl už jen kousek pěšky k hotelu. Metro je tu na první pohled staré a není příliš čisté, zahlédli jsme mezi kolejemi krysu, která hodovala na odpadcích.

Vrcholem bylo když jsme vylezli z metra na ulici a nějaká ženská se nás ptala, jestli jsme v metru viděli někoho zraněného a lamentovala, že ještě nepřijeli policajti. Na ulici vedle ležel zakrvácený hadr. Potom už jsme jen odevzdaně mířili k hotelu a cestu nám zkřížil akorát šváb. Na pokoji jsme byli ve tři ráno a jediným světlým bodem bylo to, že nám dali za stejnou cenu pokoj s koupelnou, jinak bysme měli společnou na patře.

Žádné komentáře: