pondělí 29. července 2013

USA 12. den - Arizona

Ráno jsme si zaplatili túru do Upper Antelope kaňonu. Chtěli jsme navštívit i Lower Antelope, ale ten byl pod vodou kvůli včerejší bouřce. Vyjíždělo se naproti přes křižovatku u motelu, takže jsme vstávali v klidu a posnídali. Oba dva Antelope kaňony, horní i dolní patří kmeni Navajo a vybírají za návštěvu tučné vstupné. Spolu s dalšími turisty nás naložili na korbu velkého terénního auta a jeli jsme za město. Připomínalo nám to cestování v Thajsku, akorát tady jsme měli kožené sedačky a pásy. Poslední část byla offroad po písku.

Naše řidička a zároveň průvodkyně se s tím vůbec nemazala, docela jsme vzadu lítali. Dojeli jsme ke vstupu do kaňonu a vešli dovnitř. Jedná se o tzv. slot kaňony, kde úzkou strží teče voda cca 2x za rok. Což bylo zrovna o den dřív, v kaňonu pak třeba přibyde nebo ubyde písek až o dva metry. Stačí jedna velká bouřka a voda se z pouště slévá do těchto uzounkých kaňonů, které pak ústí do jezera. Krajina pak zase rychle vyschne. Uvnitř kaňonu bylo pološero, průvodkyně nám všem pomohla nastavit fotoaparáty. Vrsty a barvy okolních stěn byly fascinující.


Na prohlídku byla jen hodina a půl, v podstatě kaňonem prochází jedna skupina za druhou, ale stihli jsme si fotit i poslouchat výklad. Od konce kaňonu jsme šli stejnou cestou zpět.Úžasné místo, jedno z nej, co jsme zatím navštívili. Vrátili jsme se do motelu, sbalili si věci a vyjeli. Vyjeli jsme od Page na východ a chtěli jsme navštívit Navajo Monument, historické místo v hlubokém kaňonu, ale poslední nezpevněná část cesty nás odradila. V indiánské osadě jsme si tedy dali grilované kuře z obchoďáku a pokračovali na východ k Monument Valley. Když už jsme se přibližovali a dokonce i viděli známé obrovské skalní věže, ze severu přišla rychle bouřka.

Kvůli velkému lijáku bysme toho moc neviděli, a tak jsme pokračovali dále na severovýchod, s tím, že se vrátíme po bouřce. Ta se za chvíli posunula na jih a my jsme dojeli k vyhlídce na řeku San Juan - Goosenecks. Z vrchu skály je tu možné vidět hned několik zákrut v hlubokém kaňonu.

Vrátili jsme se zpět do Monument Valley, po dešti ani památky a krajina byla opět horká a suchá. Vjeli jsme do údolí a zase žasli nad přírodní krásou.


Cesta byla nezpevněná a řízení docela náročné na pozornost, ale často byly různé zastávky a místa s rozhledem do okolí.

Viděli jsme i malé tornádko, vzdušný vír v krajině.

Úžasný národní park, slunce už pomalu zapadalo a nám se nechtělo pryč.

Po dvou hodinách jsme z něj vyjeli a zamířili na jihozápad. Stmívalo se, dojeli jsme ke dvěma skalám, které vypadají jako sloní nohy.

Za tmy jsme dojeli do Tuba City a našli si motel k přespání.

Žádné komentáře: