sobota 10. srpna 2013

USA 24. den - California (San Francisco)

Ráno jsme šli nejdřív k parkovišti. Brána dokořán a nikde nikdo. V automatu nešlo prodloužit parkování na další dva dny, obsluha nikde, takže jsme si museli zaplatit denní lístek. Hned vedle parkoviště na ulici mělo auto vymlácené okénko. Koupili jsme si malou snídani a čekali docela dlouho na zastávce na historickou tramvaj dolů k moři. Dojeli jsme k molu Pier 33, odkud se plaví loď na Alcatraz. Tam jsme se dozvěděli, že lístky jsou vyprodané na týden dopředu. Naděje ale ještě žila, ráno od sedmi se prodává 100 lístků na den. Vyrazili jsme tedy k Pieru 39. Po ránu tu ještě nebyly davy turistů. Koupili jsme si k snídani palačinku s ovocem, kterou nám čerstvě udělali přímo za výlohou kavárny.


Pak jsme vyrazili k Pieru 45, kde kotví ponorka USS Pampanito a je možné se do ní podívat. Dostali jsme audio sluchátka zadarmo, když jsme zmínili, že jsme na líbánkách. Prohlídka byla moc zajímavá a měli jsme štěstí, uvnitř byli veteráni a dobrovolníci, kteří ponorku opravují, řekli nám spoustu zajímavých věcí.

Těžko uvěřitelné, že dovnitř se vešlo 85 mužů, kteří zde strávili třeba 2 měsíce. Stísněné prostředí plné pachů od oleje a naftového motoru (a ještě všichni kouřili cigarety), velký hluk nebo naopak přísné dodržování ticha, aby ponorka nebyla detekována sonarem. Ponorka se mohla potopit na maximálně 36 hodin, pak musela opět na povrch dobít baterie a načerpat vzduch.Naproti v hale jsme si prohlédli muzeum hracích automatů, všechny jsou funkční a je možné si zahrát nejrůznější hry.

Pak jsme si sedli vedle do restaurace Fishermans Grotto, dali si zase skvělý Clam Chowder ve chlebu, a také naše milované mušle sv. Jakuba. Byly vynikající, veliké (větší jsme nikdy neměli) a skvěle ochucené, jedny z nejlepších co jsme kdy měli.

Pak jsme šli podél kolejí lanovky Cable Car. Jde o unikátní lanovku, kdy tažné lano je schováno v silnici. Došli jsme k Lombard Street, strmé zakroucené jednosměrné uličce. Je považována za nejklikatější na světě.


Odtud byl pěkný výhled na Alcatraz.

Sešli jsme zase k vodě a podél pobřeží došli až k budově Palace of Fine Arts. Pěkné místo, kolem se fotilo spousta novomanželů.


Cestou byl hezký výhled na Golden Gate Bridge.

Nasedli jsme na autobus a dojeli k parku Golden Gate, kde jsme se stihli podívat do Japonské zahrady. Platil se tam vstup, ale uvnitř to bylo moc hezké.
Šli jsme dál skrz park, v zadní části byl festival, takže jsme toho moc neviděli. Na konci jsme se zastavili u větrného mlýna.

Pak jsme nasedli na trolejbus a jeli k hotelu. Museli jsme ještě doplatit parkovné za auto. Kolem se potulovaly partičky podezřelých černochů, rychle jsme se přesunuli po zaplacení pryč. Na ulici byl také rozhrabaný kufr. Pro představu jak to vypadalo u našeho hotelu a parkoviště na ulicích se schválně podívejte →tady← na odkaz v mapě a zapněte si vlevo Streetview.
Koupili jsme si kousek pizzy a šli spát na hotel.

Žádné komentáře: