pátek 16. srpna 2013

USA 30. den - New York

Ráno jsme šli na snídani o dva bloky vedle do Station Café s příjemnou atmosférou. Hotel má 7 možností v ceně, dali jsme si vajíčka a kafe na probuzení. Pak jsme šli pěšky pár bloků na metro směrem na Manhattan.
Vystoupili jsme u City Hall, kde jsme si chtěli vyzvednout lístky na Sochu svobody. V parku jsme viděli zajímavé umění - zkosený traktor.


Bohužel turistické centrum otevírá až v 10. Popošli jsme tedy ke Ground Zero, ale to je otevřené také od 10. Vedle je obchoďák 21st Century, tak jsme tam strávili nějaký čas a Romča si koupila hezkou kabelku. Pak jsme si stoupli do fronty k memoriálu Ground Zero. Toto místo je památník teroristických útoků z 11. září. Dovnitř se jde přes bezpečnostní kontrolu. Vedle už je skoro hotový nový mrakodrap World Trade Centre. U plotu staveniště probíhala vzpomínková akce za hasiče, kteří tu přišli o život.
Pomník je hezký, na okrajích vodopádů jsou jména zemřelých a člověk si rychle uvědomí, jak velké rozměry tato tragédie měla.Vedle je malé muzeum a obchod s upomínkovými předměty.

Došli jsme si pro lístky na Sochu svobody na další den ráno a pak jsme metrem jeli k budovám Rockefeller Centre. Je to další vyhlídkové místo na Manhattan a hlavně na Central Park. Dole pod budovami je úplné bludiště. Uprostřed je náměstí, kde je v zimě kluziště a v létě kavárny. Opodál bývá o Vánocích osvětlený strom. Vstupenky byly na přesný čas, tak jsme museli čekat a pak ještě ve frontě před vstupem nahoru. Výtahem s proskleným stropem jsme se dostali za 43 sekund do 67. patra nejvyšší budovy. Výhled seshora Top Of The Rock je super, navíc byla mnohem lepší viditelnost než když jsme byli na Empire State Building.


Mrakodrap nechal Rockefeller vybudovat v době hospodářské recese a dal tak práci nezaměstnaným. Odtud pochází také slavné foto dělníků na železné konstrukci. Dnes tu sídlí mnohem firem a také televize NBC. Před budovou jsme viděli Mercedes pokrytý gumovými medvídky.


Pak jsme pěšky pokračovali k Times Square, kde byly davy lidí. Uvažovali jsme, že si koupíme lístky na nějakou show na Broadway, ale i po slevě byly drahé (cca tis. Kč) a nic nás vyloženě neoslovilo. V jedné kavárně nedaleko jsme si dali newyorský cheesecake a ice tea.

Pak jsme metrem jeli downtown k City Hall a odtud jsme se pěšky prošli přes Brooklyn Bridge.
Dlouhá, ale moc hezká procházka s výhledy na Manhattan. Zahnuli jsme pod most, je tu park a vyhlídka na Manhattan.


Stojánky na pitnou vodu jsou v parcích po Americe běžné, ale tady byly dokonce i stojany na nabíjení telefonů. Vedle parku jsme zašli na večeři do italské restaurace 7 Old Fulton. Dali jsme si výborné ravioly a jehněčí, nějaké to pivko a víno. Co nám zkazilo dobrý zážitek byl závěrečný účet, kde nám namarkovali 18% service charge. Nehorázné. Prý chtějí někde i 20. Hodili jsme to za hlavu (co nám také zbývalo) a šli k vodě, stmívalo se a mrakodrapy na Manhattanu se postupně rozsvěcely. Nádherný pohled, kochali jsme se dlouho.
Zamířili jsme k hotelu v Brooklynu, pod ulicí Columbia Hights vede rovnoběžně promenáda, ze které je super výhled, takže jsme ho měli i kus cesty k ubytování. Odbočili jsme do ulic.

Brooklyn v noci docela žije, bary byly plné a obchody otevřené. Ale cítili jsme se bezpečně.

Žádné komentáře: