sobota 17. srpna 2013

USA 31. den - New York

Ráno jsme vstali zase brzo. Snídaně byla super. Vyjeli jsme metrem k Battery Parku odkud jezdí trajekty k Soše svobody. Tady jsme si měli vyměnit voucher za lístek, ale museli jsme čekat až přijde zaměstnanec agentury. Už třetí výměna papíru v řadě. První trajekt jsme nestihli a už ráno se dělaly fronty. Naštěstí to jezdí každých 15 minut, jeli jsme druhým. New York Go Select Pass (zvýhodněná vstupenka na více atrakcí) se nám sice vyplatil, ale co se týká Sochy Svobody, tak není zrovna pružný. Nalodili jsme se a za chvilku byli na ostrově Liberty Island, kde socha stojí.


Je vysoká 46,5 metrů a vytvořil ji francouzský sochař Bartoldi za pomoci inženýra Eiffela. Byl to dar od Francouzů Američanům, přivezli jí lodí, celkem 204 kusů, které byly složeny dohromady. Uvnitř je dutá, její plášť je tvořen měděným plechem, který postupně zoxidoval do dnešní zelené barvy. V roce 1886 byla socha nejvyšší stavbou v Americe, budovy na Manhattanu měly tehdy jen 5 pater maximálně, kdežto socha má výškový ekvivalent 22 pater. Je symbolem svobody a také příležitosti pro imigranty, kteří ji viděli jako první po připlutí na Ellis Island. Dostali jsme sluchátko a prošli se kolem s audio komentářem.


Je to pěkné místo a strávili jsme tu dvě hodiny. Dopluli jsme zpátky na pevninu a šli na Wall street.

Zastavili jsme se u burzy New York Stock Exchange. Je to největší burza cenných papírů na světě.


Šli jsme dál ulicemi se zastávkou na oběd (teplé jídlo do krabičky ze supermarketu) a došli do Columbia Park, kde jsme chvíli sledovali utkání v basketu. Pěkná hra.


Pak jsme došli k zmrzlinárně v Chinatown. Ochutnali jsme dva kopečky - lychee sorbet a pandan, výborná zmrzlina. Nedaleko je malý budhistický chrám, právě tam probíhala ceremonie, tak jsme jenom nakoukli.


Prošli jsme čínskou čtvrtí. Všude nám nabízeli kabelky, parfémy, brýle a hodinky - černý trh.

Došli jsme do Little Italy plné restaurací a kaváren.


Pokračovali jsme do čtvrti Soho, kde jsou hlavně butiky a galerie.

Tady jsme nasedli na metro a vyjeli na Coney Island. Je to kus na jih od města (cca 45 minut metrem) a navzdory názvu to není ostrov. Spíš pláž, promenáda a atrakce. Sem jezdí newyorčani za zábavou a koupat se v moři. Prošli jsme se po molu, viděli jsme pěkné výtvory z písku.
Tady se také zrodila legenda New Yorku - hot dog. Už skoro sto let ho tu prodávají v Nathan's. Ochutnávka tudíž byla nezbytná. Znalci nejsme, ale hodnotíme 8,5 z deseti. Jeden bod dolů za frontu a půl bodu pro jistotu do zálohy - kdo ví, třeba ještě potkáme lepší hot dog.


Vyrazili jsme zpět na metro. Bohužel jsme nastoupili do vlaku na druhou stranu, takže jsme si protáhli cestu o deset minut. Dojeli jsme skoro až na Times Square, když do metra nastoupili 3 mladíci, kteří zapnuli hudbu a začali tancovat. Potom předvedli několik hodně dobrých akrobatických kousků, vybrali peníze do čepice a zase vystoupili. V metru jsme vůbec viděli zajímavé umělce a talenty. Někteří z nich zpívali lépe než celá finálová desítka Československé superstar. Z Times Square jsme došli do obchodního domu Macy's.

Tam jsme si nic nekoupili, ale vedle měli výprodej zbytkového zboží a pár hezkých věcí za málo peněz přišlo vhod. Venku se mezitím setmělo, došli jsme na Times Square. I v noci je tu spousta světla od všech obrazovek a spousta lidí. Ze všech stran na vás blikají reklamy a člověk jenom zírá a neví kam se podívat dřív.

Pak jsme metrem dojeli do Brooklynu a našli si bar, kde jsme se navečeřeli. K našemu překvapení tu měli český Staropramen. Ale ten jsme si nedali, chtěli jsme ochutnat místní pivo. Jehněčí kotlety a caesar salát přišly vhod, měli jsme hlad.

Žádné komentáře: