neděle 18. srpna 2013

USA 32. den - New York a odlet

Ráno jsme si naposledy dali snídani v našem oblíbeném Station Cafe. Kufry jsme nechali na hotelu. Vyjeli jsme metrem do Harlemu zkusit se někam podívat do kostela a zažít gospel.

Byla neděle, takže možností bylo víc, zkusili jsme Mount Neboh Baptist Church.

Došli jsme ke kostelu, kde už byla pěkná fronta turistů. Bylo nám oznámeno, že máme zaplatit 20 dolarů na hlavu, a že uvnitř se nesmí fotit nebo natáčet. Měli jsme dohromady už jen posledních 26 dolarů. U vstupu stála černoška a do velkého koše vybírala peníze. Když jsme řekli, že nemáme víc peněz, ušklíbla se a vzala si bankovky a drobné mince odmítla. Společně s ostatními turisty jsme byli posazeni nahoru na balkon. Všichni černoši seděli dole, nahoře zase turisté-běloši. V čele kostela byl velký gospelový sbor, který záhy začal zpívat. Nejvíce vynikala hlavní zpěvačka, kterou také doprovázela pětičlenná kapela. Výborná hudba. Mezitím se na pódiu střídali řečníci, během jejich proslovů je podbarvovala klávesová a varhanní hudba. Dav reagoval na hudbu i mluvené slovo, vlnil se, lidé tancovali, tleskali a vykřikovali či opakovali po pastorovi Greenovi. Úplně jiná atmosféra než v českých kostelích. Byl to hodně zajímavý a intenzivní zážitek. Celý obřad trval 2,5 hodiny. Během něj se od věřících 2x vybíraly peníze a pastor po skončení u vchodu prodával knihy a CDčka. Venku jsme si koupili v supermarketu oběd a jeli metrem do centra na Washington Square.

Tady je hezký park plný laviček, tak jsme se tu najedli. Na kraji náměstí stojí Washington arch, který vypadá jako zmenšenina Pařížského oblouku.

Pak jsme jeli metrem do Brooklynu pro kufry a byl čas vyrazit na letiště a domů.

Jeli jsme kus metrem a pak vlakem do stanice Jamaica. Hodně vlaků zrovna nejezdilo kvůli stávce, ale spoje na letiště naštěstí nebyly poznamenány. Zbytek cesty na letiště jsme opět dojeli automatickým Air Trainem, který spojuje všech osm terminálů obřího letiště JFK. Na letišti byla hlava na hlavě a obrovské fronty, takže jsme to měli trochu natěsno. Bohužel jsme se den předem po internetu nestihli check-inovat, tudíž jsme dostali každý místo jinde v letadle. Zase smůla. Ale letušky nám pomohly a vyměnili jsme si místa, takže jsme nakonec seděli vedle sebe. Jídlo i servis během letu s Virgin Airways byly fajn. Akorát Štěpánovi polila černoška kafem batoh. Kvůli časové změně se nám vůbec nechtělo spát. Ráno jsme byli v Londýně a přesedli na let do Prahy. Kapitán nám oznámil, že budeme mít kvůli technickému problému zpoždění a že za chvíli přijde inženýr. Ten se objevil, ale po chvíli následovalo oznámení, že poslali špatného inženýra a že přijde jiný s jinou kvalifikací. Ještě jsme chvíli čekali, ale nakonec jsme odletěli. V Praze jsme přistáli unavení a nevyspalí. Zase doma a zpět do práce...a vstříc novým zážitkům.

Žádné komentáře: