sobota 22. února 2014

Výlet k hradu Kost a do Dětenic

V sobotu ráno jsme vyrazili do Lysé nad Labem a sešli se s Evičkou. Vyrazili jsme společně na výlet směrem na severovýchod k hradu Kost. Naše první zastávka byla u zachovalého mlýna z roku 1516, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty.
Odtud jsme pěšky pokračovali po naučné stezce údolím Plakánek. Vede pěknou přírodou Českého ráje s pískovcovými skalami.
údolí Plakánek

Pěší stezka končí u hradu Kost. I tady se natáčela kupa českých i zahraničních filmů. Hrad byl sice před sezónou ještě zavřený, ale prohlédli jsme si ho alespoň zvenčí.
hrad Kost hrad Kost
Pak jsme se vydali zpátky k autu a pokračovali do Sobotky na oběd. Na náměstí měli v restauraci zvěřinové hody. Dali jsme si jelení guláš, kančí a dančí maso se šípkovou omáčkou. Skvělý oběd.
Pak už nás čekalo ubytování v hotelu Rustikal v Dětenicích, kde jsme se potkali s Tomášem. Dali jsme si věci na pokoje a došli k zámku vedle. Od dvou hodin tu byl rytířský turnaj. Pěkná a zábavně komentovaná podívaná. Každá část publika fandila svému rytíři.

Odpoledne jsme měli domluvenou prohlídku zámku. Místo klasické průvodkyně nás provázela čarodějnice. Paní byla zábavná a vtipná a velmi pohotově reagovala. Skvěle jsme se bavili, byla to asi nejlepší prohlídka zámku, na které jsme kdy byli.

Potom jsme ještě stihli prohlídku pivovaru s ochutnávkou místního piva.
pivovar Dětenice pivovar Dětenice pivovar Dětenice
Prošli jsme se po zámeckém parku
zámek Dětenice zámek Dětenice

a večer jsme vyrazili do známé historické krčmy v Dětenicích. Spousta známých už tam byla a všichni tohle místo znají z vyprávění, takže jsme byli zvědaví, jaké to tam bude. Krčma je dobrou imitací středověku a večer zde probíhá program.
krčma Dětenice krčma Dětenice
Hned po vstupu jsme byli dotázání, která jsme družina. Potom už následovaly dotazy "Co budeš chlastat". Jídlo obsluha přinesla se slovy "Tady máš a nažer se." Celkem vtipné, například když si holky odskočily na záchod, přitočil se vrchní a ptal se kde máme ženský. Řekli jsme, že si jen odskočily a na to nám odpověděl "No abyste jim to zatím nesežrali!". Jídla jsme dostali kupu, talíř grilovaných mas pro každého byl veliký a všechno jsme ani nedojedli. Pivo bylo fajn. Mezitím probíhal program, na stole tančily břišní tanečnice, kolem chodil chlap s hadem a později probíhala šermířská klání a také hon na čarodějnici, kterou hledali v davu. Holky naštěstí nebyly označeny. Potom jsme už trošku tuhli (rozvaleného Tomáše v židli okomentovala obsluha slovy "Co se tady válíš jako za pecí"), a tak jsme zaplatili a šli se před spaním malinko projít, aby nám alespoň trochu slehlo.
Ráno jsme se nasnídali a cestou domů se ještě stavili v muzeum motorek Java. Fajn víkend.

Žádné komentáře: