sobota 24. května 2014

Sicílie 14. den

Ráno pršelo. Nasnídali jsme se a vyrazili ven s deštníkem. Došli jsme k pěknému kostelu Chiesa del Gesù.

Pak jsme prošli kolem pouličního tržiště Ballaro.

Pokračovali jsme k Palazzo Reale.


Tady byla u kasy fronta. Rozpršelo se trochu víc a najednou se všude objevili Indové a nabízeli deštníky. Palác zvenčí nevypadá nijak úžasně, zato zevnitř je super.

Hlavně zlatem zdobená kaple.


Pěkné byly i sály a další místnosti.

Vyšli jsme ven. Pomalu přestávalo pršet. Krátce jsme nahlédli do jednoho kostela.

Od paláce jsme šli ke katakombám Cappuccini. Tady je v chodbách umístěno 8000 mumií. Některé jsou obdivuhodně zachovalé.

První mumii sem umístili mniši v roce 1599 a poslední tělo sem bylo uloženo v roce 1920. Působivé a strašidelné místo zároveň.

Pak jsme došli ke hradu Zisa.

Byl čas oběda, zastavili jsme se v jedné nenápadné restauraci. Objednali jsme si předkrm Cascinari - ančovičky, telecí, rajčata a olivy smíchané s oreganem a olivovým olejem. Zajímavá a chutná kombinace. Jako hlavní ravioli s mozzarelou, šunkou a ricottou a špenátem. I když tady je zvykem, že těstoviny jsou takový mezichod před hlavním jídlem. Štěpán si dal čerstvého tuňáka. Maso bylo měkoučké, udělané medium a byla na něm máta. Je zajímavé, jak tuhle bylinku místní používají s rybami, taková kombinace by nás nenapadla. Krásně to zvýrazní chuť a přitom potlačí "rybinu". Jídlo bylo prostě super a restaurace se mezitím dozaplnila místními. Odcházeli jsme moc spokojení. Prošli jsme dalšími trhy, kde prodavač porcoval obřího tuňáka.


Potom jsme chodili ulicemi a koukli se trochu do obchodů, co koupit domů. Před Theatro Massimo vyšívali různé věci, tak jsme si nechali vyrobit malý dáreček.

Potom jsme hledali nějaké dobré víno, ale všude ho měli předražené. Nakonec jsme našli Carrefour, kde bylo za rozumnou cenu. Zastavili jsme se v dalším z kostelů kolem.


Cestou zpátky na hotel jsme náhodou objevili palác Mirto, tak jsme si ho prohlédli. Zdobené pěkné místnosti, ale uvnitř se nesmělo fotit.

Docela unavení jsme dorazili na hotel. Chvilku jsme si odpočinuli a večer vyrazili na jídlo ven. Zase nám chutnalo, tady je jídlo zkrátka fajn. Těstoviny s krevetkami a rizotto s chřestem. A na závěr dezert panna cotta a ovoce. Vrátili jsme se na hotel a všechno pečlivě zabalili. Ráno nás čekala cesta domů.

Žádné komentáře: