pátek 18. července 2014

Řím 2. den

Ráno jsme vstali celkem brzo a vyrazili na snídani do café vedle hotelu. Pak jsme metrem dojeli ke Colosseu. Ještě ani nebylo otevřené a už tu byla fronta. Ale díky Roma pasu jsme byli uvnitř rychle. Návštěva se nám líbila, je to hodně impozantní památka. Nejlepší rozhled byl z horní terasy (původní výška byla 57 metrů). Tato stavba z roku 72 n.l. zažila kus krvavé historie. Hrám mohlo přihlížet 50000 diváků a je to největší amfiteátr, který byl kdy postaven. Na to, že tehdy neexistoval žádný železobeton, tak je s podivem, že se do dneška tolik dochovalo.


Potom jsme vyšli ven a šli se podívat okolo. Nad Colosseem na schodech byl velký gladiátor, který oslovil Štěpána, aby se s ním vyfotil: "Hello small guy, hey small man! Do you want a photo?". Fotku jsme si s ním neudělali, ale pobavil nás.


Vešli jsme do areálu Palatino, který se rozkládá na návrší. Zde stával císařský palác. Prochodili jsme to tu křížem krážem.Naproti je spoustu dalších staveb a odkrytých archeologických památek. Dali jsme si sandwich panini a chvilku poseděli na lavičce nedaleko.

Došli jsme k monumentu Vittorio Emanuele. Krásná budova z bílého mramoru z roku 1925.

Nahoru se dá vyjet výtahem na střechu a je odtud pěkný výhled na město.


Sešli jsme dolů a pokračovali směrem k řece Tiber. Cestou jsme viděli spoustu dalších památek - kostely, muzea a divadlo.


Zastavili jsme se na ostrově Tiberina v kostele.

Pak jsme popošli ke kostelu Santa Maria in Cosmedin. Tady byla dlouhá fronta na Ústa pravdy. Ve středověku byla používána k ověřování pravdomluvnosti. Dotyčný musel při přísaze vložit do těchto úst pravou ruku. Při křivé přísaze mu jí držela uvnitř boží síla.

Vnitřek kostela nebyl zas až tak pěkný.

I tady bylo vyžadováno zakrytí ramen a kolen, takže Romča si musela obléknout svetřík. Pak jsme šli podél Circo Massimo. Bylo hrozné vedro, a tak jsme zašli do jednoho fajn baru na Spritz a pivko.

Pokračovali jsme ke kostelu Sant Gregorio Magno a potom k Santi Giovanni e Paolo.

Dostali jsme se kousek od Colossea a nedaleko je pizzeria Luzzi, kterou nám doporučila Evička. Dobré ceny i jídlo. Nakonec jsme si nedali pizzu, ale Romča těstoviny arabiatta a Štěpán hovězí oháňku v rajčatové omáčce. Obojí bylo super a oběd se vešel do 20€ i s vínem a vodou. Prošli jsme zase kolem Colossea a zamířili nahoru k San Pietro in Vincoli.

Potom jsme si v ulicích koupili skvělou melounovou zmrzlinu. Docela nás bolely nohy, takže lavička před cukrárnou přišla vhod. Po krátkém odpočinku jsme došli k bazilice Santa Maria Maggiore. Vnitřek byl nádherný - mramor a zlatem zdobený dřevěný strop.Navečer jsme prošli kolem Teatro dell Opera k bazilice Santa Maria Degli Angeli. Uvnitř to bylo pěkné, kostel má čtyři lodě do kříže.

Stojí u náměstí s podloubími a fontánou.

Pak už jsme jeli unavení na hotel. Kousek od něj je Carrefour, koupili jsme si snack a nějaké pití na večer a relaxovali jsme na pokoji. Nohy nás po celodenním chození dost bolely.

Žádné komentáře: