pondělí 27. října 2014

Francie - Lyon

Vstali jsme kolem osmé a šli se nasnídat. Majitelé nám připravili skvělou snídani, kromě čerstvých croissantů a domácích džemů byl stůl i moc hezky nazdobený. Ubytování se jmenuje Chambre et Table d'hôtes Magaadjukalo (tzn. bed & breakfast Magaadjukalo). Majitelka nám vysvětlila, že název Magaadjukalo je podle prvních písmen jejich čtyř dětí. Hezké místo a příjemní lidé.

Vydali jsme se pro Lucy a Louise, cestou do Chevalieru jsme jeli přes úzký most, který trochu vrzal a skřípal, ale jinak vypadal bytelně.

Naložili jsme Lucy i Louise a vyrazili do Lyonu. Emillien musel do práce (dělá v sýrárně), ale byli jsme domluvení, že se k nám později připojí. Lyon je druhé největší město Francie, cesta k němu trvala přes hodinu, hlavně kvůli hustému provozu. Zaparkovali jsme v podzemních garážích poblíž řeky Saone, došli k lanovce poblíž a vyjeli k basilice Notre-Dame de Fourvière. Od ní je pěkný výhled na město.
Pak jsme sjeli dolů, popošli ke katedrále St Jean a v jedné kavárně si dali oběd. Obsluha měla trochu problémy, nejdřív jsme dlouho čekali na objednávku, potom přinesli jiné jídlo Lucy a Romče dali lososa bez omáčky. Jenom Štěpán a Louis se najedli v pořádku.

Pokračovali jsme uličkami starého města a zašli i do uzounkých průchodů mezi domy, které se nazývají Traboules. Většinou ústí do další ulice nebo do malých dvorů mezi domy. Původně byly používané jako zkratky pro obchodníky s hedvábím.


Přešli jsme přes řeku a došli až na náměstí Tolozan u druhé řeky Rhone. Sem za námi dorazil Emillien a vrátili jsme se o kus níž ve městě k parkovišti. Potom jsme chodili do setmění uličkami a hledali restauraci na večeři, ale všude otevírají až kolem sedmé.
Nakonec jsme našli celkem pěkný bar, kde měli tapas. Objednali jsme si několik věcí najednou a podělili se. Salámy saucisson, sušená šunka jambon, různé druhy sýrů, kuře, kalamáry, nachos, vše bylo moc dobré.
Pak už byl čas se rozloučit, čekala nás cesta na sever. Emillien s Lucy a Louisem brzo odjedou na Nový Zéland. Loučení bylo smutné, snad se zase brzy uvidíme.
Vyjeli jsme z Lyonu a po dvou stech kilometrech dorazili pozdě večer do hotelu v regionu Franche-Comté na východě Francie.

Žádné komentáře: