sobota 25. října 2014

Francie - Strasbourg, Alsasko

Ráno jsme se znovu vydali do centra Štrasburku. Prošli jsme krytým mostem Barrage Vauban a šli podél vodních kanálů směrem ke katedrále Notre Dame. Město má svůj osobitý půvab i za světla.


V jedné pekárně jsme si koupili čerstvé pečivo a čaj. Potom jsme si prohlédli katedrálu. Je to velmi impozantní stavba.
Vrátili jsme se k parkovišti u hotelu a vyjeli autem na jih do Alsaského regionu. První městečko, které jsme navštívili se jmenuje Obernai. Prošli jsme se centrem mezi hrázděnými domy.


Pak jsme se vydali nahoru do hor ke klášteru Mont Saint Odile ve výšce 736 metrů. Byl odtud hezký rozhled.


Pokračovali jsme k hradu Haut Koenigsbourg. Ten se nám moc líbil. Stojí na vrcholu hory na skále a je postavený z růžového pískovcového kamene, takže vypadá hodně odlišně od všech hradů co jsme kdy viděli.

Po prohlídce jsme měli pořádný hlad, sjeli jsme do nejbližšího městečka a zkusili z letáku restauraci Hupsa Pfannala. Její název je zároveň místní jídlo. Brambory se slaninou a cibulí zapečené se sýrem munster. K tomu sklenička místního vína. Štěpán zkusil vepřové na pivu. Vše bylo moc dobré.


Pokračovali jsme mezi pěknými vinicemi směrem k Ribeauvillé.

Hezké městečko s hrázděnými domky, za okny květiny a všude možně čápi, kteří nechybí skoro na žádném domě. Ochutnali jsme místní víno, odrůdu Riesling.O kus dál jsme se zastavili v Riquewihr. Tady je spousta sklípků, takže jsme ochutnali místní vínko i burčák.Tahle zdobená historická městečka mají kouzelnou atmosféru, kterou sklenka dobrého vína jenom podtrhne. Zastavili jsme se v údolí na jednom z vyhlídkových míst mezi vinicemi.

Večer jsme dorazili do Colmaru, největšího města, které je centrem Alsaska. Ve čtvrti Petite Venice jsou podobně jako ve Štrasburku vodní kanály a i tady jsou všude hrázděné domky.
Prošli jsme se uličkami až ke kostelu.

Potom jsme si sedli na pivo a čaj do jednoho baru. Mezitím se setmělo a kanály i domky byly pěkně nasvícené, někde i barevně. Udělali jsme ještě jeden okruh před návratem na hotel.Žádné komentáře: