sobota 20. prosince 2014

Luxembourg, Dinant, Brusel

Ráno jsme vstali v půl sedmé, nasnídali jsme se a vyrazili po dálnicích do Lucemburska. Cestou jsme na hranicích natankovali. Nafta stála pod jedno euro (0.998), tzn. cca 27,5 korun za litr.
Do hlavního města jsme dorazili před jedenáctou. Od parkoviště jsme popošli kousek ke kasematům na skále. Odtud je pěkný výhled na údolí a město.Nahoře ve městě jsme se zastavili na vánočních trzích a koupili si sladkou sněžnou kouli.

Došli jsme ke katedrále, kde zrovna začal varhanní koncert.


Chvilku jsme poslouchali a pak pokračovali uličkami až na náměstí. I tady byly vánoční trhy.

Dali jsme si k jídlu tradiční Knidellen a zase Käsespätzle. Místní specialitu tu prodávaly Slovenky.

O kus dál jsme narazili na kavárnu a obchůdek s různými dobrotami, kterým nešlo odolat. Vypadalo to jako umění na talíři. Ke kávě jsme si dali Tartelette citron a Pomme fondante. Super sladká tečka za naší návštěvou.Pokračovali jsme autem do Belgie a zastavili se u Chateau de Lavaux-Sainte-Anne. Moc pěkný hrad, mohli jsme si ho prohlédnout úplně sami.Dojeli jsme k dalšímu hradu Chateau de Vêves, ten byl zavřený.

Zastavili jsme se v Dinantu, města u řeky La Meuse. Nad ním je vojenská pevnost (citadela), odkud je super rozhled.


Dolů se dá sjet lanovkou. Nejdřív jsme navštívili kostel a potom se prošli městem i kolem řeky.O něco výš po proudu řeky je větší město Namur. Sem jsme dorazili před setměním a i tady je vojenská pevnost nad údolím, ze které je rozhled na všechny strany.


Pokračovali jsme do Bruselu. Dopravní špička zrovna kulminovala, poslední kilometry k hotelu byly přes centrum náročné. Štěpán pak musel ještě někde otočit auto a provozem se znovu vrátit kousek pod hotel, kde bylo volné parkovací místo. Dali jsme si kufříky na hotel a vyrazili metrem do centra. Zajímavé tu je, že už u vstupu na ulici je cedule s časem a odjezdem nejbližší linky. Na některých stanicích se dá nastupovat do soupravy z obou stran. Chvíli nám trvalo než jsme se zorientovali.

Dojeli jsme nedaleko náměstí Saint Catherine. Kostel vedle byl pěkně nasvícený. Všude bylo plno lidí, raději jsme se ani nešli mačkat mezi stánky na vánočních trzích.

Měli jsme hlad a zkoušeli jsme jednu restauraci za druhou, ale všechny byly přeplněné. Nakonec jsme našli místo. Servis sice mizerný, ale jídlo super. Pochutnali jsme si na mušlích na víně a humrovi na česneku. K tomu pivo Leffe Blonde a višňový Kriek. Pak už jsme byli hodně unavení a vyrazili jsme se vyspat na hotel.

Žádné komentáře: