úterý 26. května 2015

Island 14. den

Opustili jsme guest house a dali si všechny kufry do auta. Dovolená už bohužel končila. Ale měli jsme ještě celý den v Reykjavíku, letadlo do Düsseldorfu bylo naplánované až pozdě večer. Vyrazili jsme tedy znovu do města, nejdříve do přístavu.

Tady jsme si zabookovali tour na pozorování velryb. Do jedné byl ještě čas, tak jsme zašli do centra.Pak jsme si vybrali restauraci Mar na oběd. Obědové meníčko bylo super - pórková polévka s teplým čerstvým chlebem a červeným pestem. Potom krásný kus tresky s rýží, cibulovými kroužky a salátkem. K tomu jsme si dali pivo Ölvisholt s ovocnou příchutí a černé lehce uzené pivo s přiléhavým názvem Lava.

Pořádně najedení jsme se dovalili do přístavu a nalodili se. Všichni turisté dostali červené nepromokavé overaly, ve kterých bylo hezky teplo. Navíc všem byly nabídnuty pilulky proti nevolnosti.


Asi 40 minut jsme pluli na kraj zátoky a hledali velryby Minke, ale žádná se neukázala. Zahlédli jsme malé porpoise v dálce a bílé delfíny, ti byli blíž k lodi. Ale byli jsme trochu zklamaní, padlo dost peněz za 'pozorování vody'. Alespoň jsme si prohlédli Reykjavík z moře a počasí se mezitím zlepšilo.

Po návratu do přístavu jsme vyrazili k malému jezeru uprostřed města.
Odtud jsme vylezli na kopec a zaplatili si výtah na věž katedrály.

Seshora je hezky vidět celý Reykjavík a jeho barevné stříšky.Potom jsme se vydali po hlavní třídě dolů do centra, cestou jsme si koupili sušenou rybu domů.

Byl čas opustit město a pomalu se rozloučit s Islandem. Vyjeli jsme ještě k Bessastađiru, sídlu prezidenta. Je možné se zcela volně projít kolem. Na kraji je jenom cedulka kam až se smí. Nikde žádné kamery ani stráže.


Potom jsme se zastavili u vikingského hotelu Fjörukráin.


Naší poslední zastávkou byla Blue lagoon, Modrá laguna. Je to nejznámější turistické místo a vzniklo jako vedlejší produkt geotermální elektrárny vedle. Ta totiž těží horkou vodu z hloubky 2 km. Přebytečná horká voda pomohla vytvořit tyto populární lázně. Modrá barva je díky rozpuštěnému křemeni. Ale dovnitř jsme nešli, vstup 35€ je dost drahý. Vyfotili jsme si koupací část z vyhlídky nad restaurací. Pěkné, nicméně ne o moc větší než lázně v Mývatnu, které jsou o dost levnější.

Prošli jsme se okolo lávovým polem, v kterém jsou další modrá jezírka.


Pak už jsme dojeli na letiště v Keflavíku a vrátili v pořádku auto. Náš let byl naplánovaný až na 0:45, takže jsme měli dost času, v jedné kavárně jsme si k jídlu prohlíželi knížky o Islandu s fotkami.

Žádné komentáře: