sobota 16. května 2015

Island 4. den

Ráno jsme se probudili brzo a venku bylo nádherně. Ale zima byla pořád také. Uvařili jsme si čaj do termosky a vyrazili k vodopádu Kolugljufur. Celou cestu jsme jeli podél pobřeží a výhledy na fjordy se zbytky sněhu osvícenými sluníčkem byly nádherné. Skoro tři hodiny řízení, ale super.
Od vodopádu jsme odbočili na cestu ke skále Borgarvirki. Tady byl výborný výhled do všech stran, hodně nám to připomnělo Nový Zéland.Pokračovali jsme k pobřeží, kde byla vyhlídka na skálu Hvitserkur.


U parkoviště jsme si uvařili nudlovou polévku.

Odtud jsme se vrátili na centrální silnici č. 1, která vede dokola ostrova. Zanedlouho jsme z ní odbočili na sever na výběžek Tröllaskagi.
V městečku Hofsós jsme navštívili horký bazén přímo u moře. Teplá voda a neuvěřitelný výhled na zátoku a fjordy naproti. Z bazénu jsme se přesunuli do ještě teplejšího menšího termálního bazénku a vůbec se nám nechtělo pryč.Až hlad nás donutil vyrazit zpátky k autu a dát si něco k jídlu. Jeli jsme dál a mezi dvěma městečky jsme si všimli, že vedle silnice vede stezka. Nebyla pro kola, ale pro koně. Pokračovali jsme ke skanzenu Glaumbær, kde jsme se prošli.Odpoledne jsme dojeli do druhého největšího města Akureyri. Nejdřív jsme nakoupili v Bonusu a potom jsme se podívali ke kostelu.Vyrazili jsme dál a na protější straně zátoky byla super vyhlídka na celé město.

Navečer jsme dojeli k vodopádu Godafoss. Ze třicetimetrové římsy tu padá voda dvanáct metrů dolů. Prošli jsme se po jeho pravém břehu. Opravdu mohutný vodopád.


Pak jsme vyrazili autem po nezpevněné silnici k dalším dvěma vodopádům na stejné řece. Prvních 15 kilometrů bylo v pohodě, ale za můstkem přes řeku se cesta zhoršila a byla hodně kamenitá. Po kilometru jízdy se proti nám vyřítil obří superjeep, a pochopili jsme, že s malým Fordem Fiestou to dál nepůjde. Nezbývalo, než se vrátit. Dorazili jsme zpátky ke Godafossu a zajeli do kempu. Na recepci se paní moc netvářila, že chceme stanovat a poukázala na zbytky sněhu kolem. Nakonec nám dala poloviční cenu. Má tu i chatičky, které byly prázdné, ale cena za jednu noc začíná na 2300 Kč.

Uvařili jsme si večeři a ještě se došli podívat na Godafoss z levé strany. Byla docela zima, na zahřátí jsme si s sebou na procházku vzali medovinu, kterou jsme si dovezli z domova pro tyto případy. V jedenáct jsme šli spát a venku bylo jako vždy ještě dost světlo.


Žádné komentáře: