úterý 19. května 2015

Island 7. den

Ráno byla v údolí mlha a ještě větší zima než obvykle. Romče už bylo naštěstí lépe. Vyjeli jsme znovu k Höfn, podívat se ještě jednou na papuchálky. A dobře jsme udělali, bylo jich tu mnohem víc než včera a byli mnohem blíž k dřevěnému schodišti, které vede nahoru na útes. Létají tak trochu jako malé helikoptéry a v párečcích se o sebe navzájem starají.Vrátili jsme se do kempu a udělali si nudlovou polívku. Vyrazili jsme dál do města Egilsstaðir, kde jsme zaběhli do obchoďáku Nettó, a také natankovali. Vedle v lékárně jsme koupili Romče léky na žaludek.

Potom jsme dojeli k velkému jezeru Lagarfljót.

Vedle něj je 3. nejvyšší vodopád Hengifoss. Od parkoviště jsme začali stoupat do kopce. V rokli, kolem které vede stezka, je nejdříve pěkný menší vodopád Litlenesfoss. Na jeho stranách jsou dlouhé bazaltové sloupy.

Romče sice bylo o trochu lépe, ale neměla moc energie, šli jsme výš pomalu. Potom na nás už vykoukl Hengifoss, který má 180 metrů. Ve skalách kolem jsou červené žíly železa. Další parádní místo na Islandu.Sešli jsme dolů a vyjeli dál směrem k pobřeží. Cesta byla zase chvíli nezpevněná a po zimě dost děravá.

Takhle vypadá auto, které krájí sníh a prohrnuje cestu.

Nahoře se nám otevřely nádherné výhledy.


Sjeli jsme k pobřeží a městečku Djúpivogur. Štěpán zase umyl auto, které bylo zaprášené. Je fajn, že na benzínkách je mycí místo zadarmo pro tyto případy. Stačí pustit vodu, která vede hadicí do koštěte na konci a dobře s tím jde umýt celé auto. Vyjeli jsme na vyhlídku nad městečkem a pokračovali podél moře už západním směrem.


Na další vyhlídce byla pláž s černým pískem.

Cestou dál jsme potkali další vodopád hned u silnice.

Večer jsme dojeli do kempu Stafafell. Byl opuštěný, voda ani elektřina nefungovala, ale už jsme nechtěli jet hledat někam dál, tak jsme si uvařili večeři (bramborovou kaši z pytlíku a místní konzervu rybích knedlíků - nic moc, ale dietní na Romči žaludek). Postavili jsme stan a šli spát.

Žádné komentáře: