čtvrtek 21. května 2015

Island 9. den

Ráno nás u stanu opět přišel někdo zkontrolovat, jestli jsme zaplatili. Kemp Skaftafell se nám celkově moc nelíbil, všude cedulky co se nesmí a všechno za poplatek (wifi, elektřina atd.). Bylo tu i hodně turistů před sezónou. Chtěli jsme jít track do hor ke Kristínartindar, ale byl zavřený kvůli sněhu, tak jsme zvolili alespoň kratší variantu nad ledovec.

Cestou bylo několik vodopádů, nejdříve Hundafoss,

potom jeden menší a nakonec Svartifoss, kolem kterého jsou pěkné bazaltové sloupy.

My jsme odbočili směrem k ledovci Skaftafellsjökull. Počasí bylo pěkné, vysvitlo sluníčko, akorát dost foukalo.


Došli jsme na vyhlídku k ledovci. Nádherný rozhled do všech stran. Chvíli jsme tu poseděli a trochu se občerstvili.

Sem moc turistů nešlo, většina jich skončí u vodopádů, nebo se jdou podívat na ledovec dole v údolí. Pak jsme sešli zpátky do kempu.

Vyrazili jsme autem dál a zastavili se mezi lávovými poli. Krajina se každým okamžikem měnila a pořád bylo na co koukat.
Jeli jsme kolem vodopádů Foss á Siđu.

Nedaleko u silnice jsme se mrkli na bazalty Kirkjugolf v zemi.

O kousek dál byl vodopád Systrafoss.

Pokračovali jsme na západ a dojeli ke kaňonu Fjađrárgljúfur. Jen jsme vylezli z auta, začal padat déšť se sněhem. V kombinaci se silnými protivětrem nic moc. Naštěstí to brzy přestalo a zase bylo nádherně. Kaňon byl super.
Pak jsme se zastavili na vyhlídkách u moře a v krajině.O dvacet kilometrů dál jsme zajeli na výběžek u moře Hjörleifshöfđi, ve skále tu byla velká jeskyně.

Venku zesílily nárazy větru.

Pokračovali jsme podél pobřeží a zastavili se na několika zajímavých místech.Dojeli jsme do Víku, ale kemp ještě před sezónou nefungoval, tak jsme pokračovali k vodopádu Skogarfoss. Tady se nám kemp zase vůbec nelíbil, tak jsme se raději ubytovali v hostelu. Zabookovali jsme na další den terénní autobus do odlehlého místa Þorsmórk, kde jsme chtěli chodit dva dny po horách. Udělali jsme si špagety z pytlíku, pokecali s dvěma Němkami a jedním Peruáncem a šli spát.

Žádné komentáře: