úterý 12. května 2015

Island přílet

Podívat se na Island je snem většiny cestovatelů. Ale stejně jako všichni ostatní, i my jsme o tom hodně dlouho mluvili a snili, a nakonec jsme z různých důvodů vyrazili vždy někam jinam. O Islandu se ví, že je dost drahý, na druhou stranu hodně peněz jsme utratili i na jiných dovolených. Rozhodlo hlavně to, že Romča našla levné letenky z Düsseldorfu - 9480 Kč za zpáteční cestu pro oba dva! To, že poletíme ze západu Německa nám nevadilo, naopak jsme měli skvělou příležitost procestovat autem blízké Nizozemí a poznat všechna jeho velká města. Takhle levné letenky rychle mizely, během jednoho dne jsme se pokoušeli domluvit s kamarády a vymýšleli jsme plán ve čtyřech. Všechno by pak na Islandu vyšlo o něco levněji, ale v tak krátkém čase se nám bohužel nepodařilo sehnat všechny spolucestovatele. Večer už byly na webu jenom poslední tři místa v letadle, takže jsme moc neváhali a šli do toho. Koneckonců ve dvou to bude "naše" cesta, tak jak jsme zvyklí, a tak jak nám to jde moc dobře už sedm let ;-).
Podrobně jsme naplánovali cestu kolem ostrova pod polárním kruhem, s itinerářem jsme si dali práci, protože k vidění toho bylo hodně (viz hvězdičky v mapce). Tentokrát bylo potřeba se dobře připravit i co se týká vybavení - oproti jiným dovoleným jsme museli počítat se stanováním v kempech, nízkými teplotami a proměnlivým počasím. Ubytování na Islandu je obecně hodně drahé (po rekonstrukci bytu a při splácení auta nemáme na rozhazování) a počasí velmi nevyzpytatelné. Pár měsíců dopředu jsme tak kupovali Romče pořádný spacák, doplnili jsme výbavu o funkční oblečení, stan a půjčili jsme si vařič. Děkujeme hlavně Péťě a Honzovi za všechny tipy, užitečné rady, půjčení průvodce, vařiče, ešusu a mapy.

Po třech dnech na cestách Nizozemím necháváme auto na 14 dní na placeném parkovišti v Düsseldorfu a vyrážíme na letiště plní očekávání. Letíme na Island, třikrát hurá!
Letiště v Düsseldorfu je moderní a drahé. 30 minut wifi zdarma nepokrylo ani první třetinu hokeje se Švýcary.

Pak už byl čas boardingu, během tříhodinového letu do Keflavíku jsme se snažili trochu spát. Časový posun na Islandu je -2 hodiny. Po přistání jsme zamířili pro kufry. Přestože bylo před půlnocí, venku ještě bylo trochu světlo a tři stupně nad nulou. Vyzvedli jsme si auto z půjčovny Thrifty (Forda Fiestu) a do guest housu Svitan to byly jenom 3 kilometry. Tady nás přivítala milá domácí. Vysprchovali jsme se a šli spát.

Žádné komentáře: