neděle 10. května 2015

Nizozemí 1. den

Ráno jsme vyrazili brzy. Zastavili jsme se u zámku Bückeburg. Prošli jsme se podél vodního příkopu, kde byly celé kachní rodinky.


Pak jsme pokračovali k monumentu Keiser na vrcholu kopce.

Dole v městečku nás zaujala pekárna a kavárna v jednom, zastavili jsme se na sladkou snídani. Potom jsme přejeli přes hranice do Nizozemí. První zastávka byla v Amersfootu, moc pěkném městečku. U parkoviště nefungoval automat, chvíli jsme váhali co dál, ale pak jsme to riskli bez lístku. Centrum bylo super, všude čisto a prošli jsme se víc než bylo v plánu.Autem kus dál je větší město Utrecht. Měli jsme hlad, a tak jsme vlezli do prvního bistra vedle parkoviště. Štěpán si dal masové koule a směs různých smažených specialit De Binnenstad, Romča sýrovou palačinku Pannenkoek Kaad.

Pak jsme vyrazili do uliček s typickými úzkými patrovými domky podél vodních kanálů. Stejně jako v jiných městech Nizozemí, i zde všichni jezdí na kole. Viděli jsme kluka, který za jízdy po dlažbě zvládal psát na mobilu oběma rukama.


Po poledni jsme dojeli k hradu Kasteel de Haar. Tady bylo parkoviště za 4€. Vstupné 16€. To a k tomu velká fronta nás odradily od návštěvy.

Chtěli jsme ušetřit i víc času pro Amsterdam. Popojeli jsme ještě k moři, kde jsme zastavili u pevnůstky a hradu Muiderslot.


Pak už jsme dojeli na kraj Amsterdamu a ubytovali se v hotelu Meininger. Stojí hned vedle vlakové stanice Sloterdijk, odkud jsme byli za 7 minut v centru. Hned za nádražím Centraal jsme ucítili marihuanu, jejíž kouření je zde tolerováno. Vydali jsme se do ulic na jih. Město je protkané vodními kanály do kruhu.


Zastavili jsme se u královského paláce.

V ulicích jsme si všimli nabíječek na elektrická auta. Při přecházení je tu třeba dávat pořádný pozor, a to hlavně na kola a cyklisty, jezdí jich tu stovky.

V jedné z uliček víc na jih jsme zašli do coffee shopu De Dampkring. Hlavní hvězdou podniku je kocour, kterému zdejší prostředí dělá moc dobře.

Pak jsme se toulali uličkami podél kanálů a užívali si jedinečnou atmosféru města při západu sluníčka.
U Rijksmuzea je známý nápis I amsterdam, kde jsme se stejně jako všichni ostatní turisté vyfotili.V ulicích u kanálu Prinsengracht je spousta restaurací. Měli jsme hlad, ale vybrali jsme si místní podnik v ulici mimo hlavní turistickou oblast a vyplatilo se. Romča si pochutnala na velikém kusu lososa a Štěpán na fantastickém jehněčím. Potom jsme zamířili na sever přes Red Light District.V této části města je jeden bordel vedle druhého a děvčata se kroutí ve výlohách přímo u chodníků. Stačí si vybrat a zatáhne se závěs. Raději si nedomýšlet, kolik zákazníků stihne jedna "obsloužit" za směnu.Dorazili jsme zpátky k nádraží Centraal.

Byl čas se rozloučit s Amsterdamem. Přestože jsme tu byli jenom krátce, zanechal v nás pěkný dojem. Město, které si na nic nehraje a přesto je hodně originální.

Žádné komentáře: