sobota 19. prosince 2015

Bunkr Folimanka

Po hodně dlouhé době dáváme zase příspěvek na blog. Ne že by se nic nestalo, ale nikde jsme nebyli na větším výletě ani jiné akci vzhledem k Romčiným vycházkám od 12ti do 6ti a vzhledem k jejímu těhotenství. Bříško už se jí zvětšuje a malá uvnitř pěkně kope. Pořád to úplně nechápeme, je to takový zázrak přírody.
Víkendy jsme využili ke zdokonalování našich kulinářských a kuchařských schopností a upekli jsme skvělou domácí vánočku, perníčky a sněhové pusinky "houbičky".

Kromě sladkého jsme také vylepšili naše recepty na rajčatovou, květákovou a dýňovou polévku.
Štěpán nastoupil do nové práce a změna je to příjemná. Na skok nás také přijel navštívit světoběžník Honza.

V půlce prosince se za námi stavili Ivana s Martinem. Využili jsme den otevřených dveří a kousek od nás se podívali do podzemního bunkru na Folimance. Má velmi nenápadný vstup z ulice Pod Karlovem. Byl vybudován za minulého režimu v období studené války a v režimu přísného utajení. Jeho kapacita je 1300 osob. S rozlohou 1332 m² je to jeden z největších krytů civilní ochrany na území metropole. V hlavním městě je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze pouhých deset a do největšího krytu v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2800 osob.
Vnitřek Folimanky v hloubce 20-28 metrů pod povrchem je osvětlený, udržovaný, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem. Prohlédli jsme si pancéřové dveře, sprchy, funkční záchody (Štěpán jeden prověřil), agregáty na vodu, vzduch a samostatné studny.Procházeli jsme skrz dlouhé chodby, ve kterých byly vyskládané vzduchové filtry z roku 1960.
Hodně zajímavé místo, ze kterého dýchá kus historie.

Žádné komentáře: