neděle 22. května 2016

Koncert AC/DC

Štěpán v sobotu vyrazil s Petrem do Letňan na koncert australské hardrockové skupiny ACϟDC. Naše oblíbená kapela, kterou jsme spolu s Romčou viděli hrát "doma" v Austrálii v roce 2010, a tenkrát předvedli skvělou show.
Na letišti v Letňanech nejdříve vystoupila česká předkapela Doctor Victor, vůbec první česká kapela, která si kdy před AC/DC zahrála. Mladí kluci, sice dobří muzikanti, ale nějak jsem jejich rockerství moc nevěřil, trošku přehnaný image vzhledem k věku a zkušenostem kapely.

Jako druhá se objevila americká kapela Tyler Bryant & The Shakedown. Tady bylo na první pohled patrné, že kapela už má něco odehráno.

Pak už jsme čekali na hlavní vystoupení AC/DC. Zpěvák skupiny Brian Johnson bohužel zrušil svojí účast na zbývajících koncertech evropského turné, kvůli hrozbě totální ztráty sluchu. Jeho místo zaujal hostující zpěvák Axl Rose ze skupiny Guns'n'roses. O volbě náhradního zpěváka se hodně v tisku a na diskusních fórech spekulovalo. Axl je kontroverzní postava a u některých fanoušků propadl v nemilost kvůli dvouhodinovému zpoždění Pražského koncertu. Nicméně jeho volba mi přišla po stránce podobného hlasu Johnsonovi celkem logická a průběh koncertu mi dal za pravdu. A vůbec to nebyl průšvih, přestože Axl se ještě zotavoval se zlomenou nohou. Naštěstí neseděl v křesle jako při předchozích koncertech po Evropě, chodil po podiu a jeho ječák dobře zapadl do většiny písniček, dobře mu sedly i starší skladby, které kdysi zpíval Bon Scott. Navíc pokorně dával prostor kytaristovi Angusovi Youngovi, který strhával energii publika svojí nezaměnitelnou "kachní" kytarovou chůzí, údernými riffy a propracovanými sóly.


Koncert začal o dvanáct minut dřív a končil těsně po desáté. Na perfektně nasvětleném podiu zazněly všechny velké hity a finále skvělé show zakončily výstřely z děl a ohňostroj.

Co se na koncertě hodně, ale opravdu hodně nepovedlo, byl povinný nákup jakési "bezhotovostní ACDC RFID karty", bez které nešlo platit. Kromě front na místech vyzvednutí a nabití karty museli fanoušci skousnout i další nepochopitelná pravidla, jako minimální nabití za 300 Kč, vytvoření jakéhosi bezhotovostního účtu, bez kterého nebylo možné získat zbylé peníze na kartě zpět, nevratný poplatek 25 korun za zřízení karty...toto vše bylo oznámeno vlastníkům vstupenek dva dny před koncertem. Alternativa samozřejmě žádná možná nebyla, všichni jsme to museli přijmout. Vratné kelímky za 60 korun byly už jenom třešničkou na dortu. Pořadatel prostě využil možnosti jak si lehce přivydělat na velkém počtu návštěvníků. I ceny za občerstvení byly nehorázné - 50 Kč za vodu, 60 za colu. Pěkná sprosťárna, která kazila dojem z koncertu...
Do metra jsme se naštěstí nacpali, takhle to vypadalo ve vestibulu na Letňanech:

Žádné komentáře: