pátek 2. června 2017

Praha pije víno

V pátek jsme vyrazili na festival Praha pije víno. Pražská babička nám pohlídala Adélku, takže jsme měli možnost oslavit 4. výročí svatby. Na festival jsme se těšili také kvůli Honzovi, který tu vystavoval vína za vinařství Sepp Moser. U vstupu do Novoměstské radnice jsme dostali degustační skleničku a katalog skoro 70ti vinařů. Nejdříve jsme našli Honzu a pozdravili jsme se. Také jsme ochutnali fajn rakouská vína, jde o biodynamickou výrobu na zdravé půdě, vína získala certifikaci Demeter. Chutnal nám hlavně Minimal a Grüner Veltliner. Honza nám představil přítelkyni Katy.

Pak jsme procházeli mezi spoustou stánků a ochutnávali všechno možné. Museli jsme trochu zvolnit a dát si vodu, abychom nepřepálili začátek. Trendy ve víně se pomalu, ale jistě mění. Objevuje se spousta nefiltrovaných a bio vín (a to i šumivek). Jde o odlišnou chuť a někdy člověku trochu trvá, než se k tomu propije. Zajímavé bylo nefiltrované Prosecco, Slovinské oranžové víno, ale poprvé v životě jsme také ochutnali španělskou bílou Rioju. Ochutnali jsme i Francouzská Champagne bez přidaného cukru. Honza nám potom doporučil jednoho biovinaře z Itálie (Riccardo Zanotto). Zajímavý týpek - postarší zarostlý padesátník v otrhaném tričku, který vypadal, že je permanentně pod vlivem. Ale Prosecco měl fantastické. Zeptali jsme se ho, zda by nám lahvinku prodal, ale měl bohužel jenom na ochutnávání, nicméně nám řekl, ať se stavíme v sedm večer, že nám jednu zbývající prodá.


Poseděli jsme chvíli venku na lehátkách u kavárny na dvoře. Pak jsme vyrazili do nedaleké restaurace Jiná krajina, kde jsme si dali večeři. Vrátili jsme se ještě zpátky, rozloučit se s Honzou a Katy, a dát si ještě skleničku na závěr. A zastavili jsme se u Itala pro láhev. Jednu měl a chtěl za ní jenom dvě stovky. Výborná koupě. Domů jsme odjížděli tramvají příjemně ovínění.

Žádné komentáře: