pátek 30. března 2018

Budapešť 2. den

Ráno jsme došli do uličky Gozsdu Udvar, několik podniků tady otevírá i na snídani. Na výběr jsme ale měli jenom jeden, protože bylo teprve po půl osmé. Najedli jsme se a došli na náměstí Deák Ferenc, kde jsme si koupili lístky na městskou hromadnou dopravu. Popojeli jsme autobusem přes řeku k lanovce, která vede nahoru k hradu Buda.
Odtud je fakt krásný rozhled na město. Nejdřív jsme se prošli kolem hradu a muzea historie.


Nově přidáváme 360° panoramatickou fotku (pro zobrazení na celou obrazovku klikněte na ikonku v pravém horním rohu fotky, pro otáčení kolem dokola použijte levé tlačítko myši a pro přiblížení kolečko), ještě není úplně dokonalá, tak snad příště.

Potom jsme šli pěšky dál k nejhezčí části kolem Rybářské bašty, odkud máte celou Budapešť jako na dlani.

Ale také je tu nejvíc turistů. Autobusy tu vysazují organizované skupiny na obou stranách kopce a projet s kočárkem davem byla občas výzva. Sice už nebylo tak chladno, ale na chvilku jsme se zahřáli vedle ve Starbucks.

Ještě jsme si zaplatili vstup do Matyášova chrámu, který je vevnitř nádherně zdobený.Pak jsme uličkami sešli k metru a až k řece, kde jsme nedaleko vězení našli restauraci na oběd. Po gulášové polévce, paprikáši, rybě a štrůdlu jsme byli pěkně nacpaní.


a>
Adélka si zdřímla v kočárku a my jsme sešli k Dunaji a podívali se na budovu parlamentu na druhém břehu. Je opravdu fotogenická, takže přikládáme více obrázků.
a> a>


Potom jsme přes pěkný lanový most Széchenyi Lánchíd přešli na druhou stranu.


¨Od půl čtvrté jsme měli zaplacenou prohlídku parlamentu v angličtině. Interiéry jsou impozantní, vykládané zlatem. Opravdu pěkné, ale zajímavé také bylo, že zákonodárci zasedají jenom v pondělí a v úterý (mimořádně ve středu), v zimě mají měsíc volno a v létě dva a půl měsíce. No, čeští poslanci mají ještě co dohánět.Pak jsme se zastavili o kus dál u řeky, kde jsou kovové boty jako památník židovským obětem.

Zabočili jsme do ulic a prohlédli si baziliku sv. Štěpána.Pak už jsme se vraceli směrem k hotelu a koupili si cestou něco k jídlu a večeři si dali na hotelovém pokoji. Po celodenním chození jsme byli pěkně unavení.

Žádné komentáře: