neděle 6. května 2018

10. den - Albánie

Ráno jsme zjistili, že prádlo bohužel moc neuschlo ani na sušáku.
Dole pod domečkem jsme si venku dali snídani s výhledem, majitelé nám jí připravili pod stromem. Fajn místo a nikam jsme nespěchali.

Pak jsme se rozloučili, poděkovali a vyrazili podél pobřeží na sever.

Zastavili jsme se podívat na pláž Gjipe. Dolů se dá sejít pěšky po kamenité cestě a jsou tu staré vojenské bunkry. Adélku jsme vzali do manduky.
Počasí vypadalo trochu na déšť a pak začalo krápat. Sešli jsme dolů k vodě a zdrželi se jen chvilku. Adélka chtěla házet kameny do vody. Moře bylo krásně čisté.

Cestou nahoru se zlepšilo počasí a začalo být dusno, pěkně jsme se výstupem zapotili. Pokračovali jsme dál autem po pobřeží na sever a vystoupali do 900 metrů na vyhlídku. Je tu velký paraglidingový start. Akorát hodně foukalo a bylo chladněji, takže Štěpán ani moc nelitoval, že nemá padák s sebou.


O kus výš je pěkná kamenná restaurace s výhledem, dali jsme si tu oběd. Krevety s rajčaty, pečené jehněčí s tzatziky a špagety s plody moře pro Adélku. Fajn oběd a zase za poloviční cenu než u nás.


Pokračovali jsme dál autem do většího města Vlora. Tady jsme se moc nezdrželi, jenom na vyhlídku. Je to ošklivé turistické město, samé hotely (některé nedostavěné a spoustu nových) co vypadají jako paneláky s balkóny.


Pokračovali jsme na sever k městečku Fier po pěkné dálnici. Silnice na jihu Albánie jsou v docela dobrém stavu. Pak jsme odbočili směrem na Berat a už to byla zase samá díra. Vyjeli jsme na hrad nad městem a prošli se.
Pak jsme sjeli do města do ubytování a dali si věci na pokoj. Recepční se rozplývala nad Adélkou. Hotel byl vevnitř pěkně vyzdobený dřevem. Šli jsme se projít k řece k historické části starého města, která je zapsaná v UNESCO. Moc pěkné domečky ve svahu.

Na večeři jsme zašli do Taverny Ajka, ze které je fajn výhled. Jídlo i obsluha byly ok.


Nad Beratem se mezitím začala stahovat mračna. Vyrazili jsme rychle na ubytko, už padaly velké kapky a jen jsme vlezli do hotelu, začala pořádná bouřka a slejvák.

Žádné komentáře: