pátek 29. června 2018

Dovolená v Kodani a na Faerských ostrovech

Naší druhou letošní větší dovolenou jsme naplánovali také hodně dopředu. Baví nás méně turistická ('neobjevená') místa a hlavně ostrovy, takže po nějakém tom brouzdání na internetu padla volba na Faerské ostrovy v Severním Atlantiku. Kritérií a variant bylo několik, ale rozhodla vzdálenost - dá se na ně letět přes Kodaň, kde jsme navíc také ještě nebyli a let netrvá moc dlouho. Náš plán byl strávit v Kodani cca 2 dny a pak přeletět na týden na Faerské ostrovy. Podrobněji se k nim ještě dostaneme v dalších příspěvcích.

Ubytování v Kodani jsme začali hledat 3 měsíce dopředu a i to bylo dost pozdě. Míst na výběr moc nebylo, všechno bylo drahé a maličké, až jsme nad některými apartmány kroutili hlavou, jak je vůbec mohou majitelé za tu přemrštěnou cenu nabízet. Ale když poptávka převyšuje nabídku, tak proč ne. Cena za noc za rozumně vypadající hotel se nám vyšplhala na 3000 Kč přes Booking.com. Nakonec se Romče podařilo najít kousek metrem od letiště o něco větší apartmán přes Airbnb, i když za stejnou cenu.
S letenkami jsme měli také problém, našli jsme je na Skyscanneru a ten nás přesměroval na stránky Kiwi.com, kde jsme je zabookovali a zaplatili. Mysleli jsme si, že bude pohodlnější zarezervovat 4 letenky u 4 různých leteckých společností přes jednoho zprostředkovatele. Bohužel kvůli technické chybě na stránkách Kiwi se z Adélky stal kojenec ('infant') a přišla o zavazadlo a sedadlo, Štěpán musel vyjednávat nápravu. To mu trvalo 3 týdny, kdy řešil s asistenty na telefonické podpoře pořád dokola stejnou chybu. Nakonec to uznali a změnili bez příplatku Adélku na malé dítě/batole ('toddler') s nárokem na sedadlo a zavazadlo. Obojí jsme přitom měli už při rezervování slíbené i zaplacené.
Na cestu jsme si sbalili i teplejší a nepromokavé věci na Faerské ostrovy, nějakou výbavu bylo potřeba dokoupit i pro Adélku, hlavně softshellové oblečení. Štěpán si pořídil trekové hole, naplánovali jsme totiž nějaké menší a střední túry a pro stabilitu s nosítkem (a Adélkou) na zádech to s holemi půjde určitě lépe. Nakonec si je koupila i Romča. Vyměnili jsme si ve směnárně České koruny za Dánské. Zajímavé je, že na bankovkách jsou z jedné strany mosty a z druhé vázy, takže žádné významné osobnosti jako u nás.
A teď ještě jedna veledůležitá zpráva - Adélka bude mít sourozence. Dovolenou jsme kvůli zjištěnému těhotenství Romči rušit nechtěli, je to ještě čerstvé, ale věříme si, že to zvládneme v pořádku.
A tak zase vyrážíme objevovat další kout světa, tentokrát už ve čtyřech. Adélka ve svých dvou letech poletí celkem už po třinácté (z toho jednou vrtulníkem) a popluje po jedenácté lodí. Zatím se jí všude líbilo a tentokrát to bude určitě také zajímavá dovolená.

Žádné komentáře: