sobota 30. června 2018

Přílet do Kodaně

V sobotu ráno jsme vyrazili taxíkem na letiště. Terminál 2 se předělává, nově se chodí skrz security kontrolu z boku. Gate D3 se otevřel na čas, ale v letadle nám pilot řekl, že je nějaký problém s nakládáním zavazadel a budeme mít zpoždění...zase to Menzies. Po chvíli čekání nám pilot řekl, že budeme mít 1,5 hodinu zpoždění. A po dalších 10 minutách, že za čtvrt hodiny poletíme. Létání z Prahy a do Prahy už snad ani nepamatujeme bez problému.


V Kodani jsme přistáli v 11:40 na Københavns Kastrup Lufthavn a vyrazili pro zavazadla. Trošku jsme bloudili skrz terminály (letiště se také přestavuje respektive zvětšuje), a pak jsme čekali dlouho u pásu, není jich tu mnoho takže u jednoho jsou kolem namačkaní lidé třeba i ze čtyř letadel. Kufr i nosítko dorazily a kočárek nikde. Zeptali jsme se zaměstnance (zase Menzies) a ten nás poslal na nadrozměrnou přepážku. Naštěstí tam náš kočárek byl na hromadě jiných. Koupili jsme si lístky na metro a popojeli k ubytku. Metro je bez řidiče a dá se projít skrz na skrz a je docela tiché, akorát dost drahé, 167 korun za 3 stanice. A není moc dobře klimatizované, uvnitř bylo pěkně horko.

Apartmán fajn, přivítal nás majitel, jenom mohl za 3 tisíce na noc povléct peřiny a připravit spaní pro Adélku. Štěpán vynesl kufry do druhého patra, Romča počkala dole u spící Adélky a vyrazili jsme rovnou na další stanici metra do centra. Kodaň je placka, takže všude se jezdí hlavně na kole (jako v Amsterdamu odkaz) a je to určitě levné a ekologické. Nakoupili jsme nějaké občerstvení v obchodu, zrovna měli Kozla v akci.

Sjeli jsme výtahem do metra a byli v centru za chvíli.

Šli jsme se podívat rovnou na nejfotogeničtější místo - Nyhavn. Barevné domky a lodičky, moc pěkná scenérie.
Pak jsme šli k Frederiks Kirke, je to veliký dóm.

Kousek dál je Amalienborg, zimní sídlo královské rodiny. Venku stojí stráže.Potom jsme sešli k moři a dali si jídlo u přístavu. Super fish and chips, krásně naservírované se zeleninkou.
Pak jsme popošli k malé mořské víle. Je to něco jako čůrající chlapeček v Bruselu - nic extra k vidění, ale všichni si to fotí.

Odtud jsme šli přes Kastellet zpátky do centra.


V jedné z kaváren jsme si dali typické dánské chlebíčky (open sandwich). S lososem a avokádem, byly super.


Pak jsme se ještě znovu prošli okolo Nyhavn.

Už byl podvečer a Romča byla dost unavená, zamířili jsme k metru. Jenom jsme nastoupili do špatného vlaku jiným směrem a museli jsme se kousek vracet. U ubytka jsme byli za chvilku a Adélka si ještě před spaním hrála na dětském hřišti vedle.

Žádné komentáře: