středa 3. února 2010

Nový Zéland - 20. den

Ráno jsme šli nakoupit a procházeli se chvíli po městě. V jednom obchodě měli vtipnou cedulku s otevírací dobou.
Potom vyjeli za město k rokli Hokitika Gorge. Řeka se tu vine mezi skalami a má hezky modrou barvu díky vodě z ledovců.
Potom jsme se vrátili zpátky do města, kde už bylo otevřené kiwi centrum. Konečně jsme uviděli živé kiwi. Je to taková větší slepice s dlouhým zobákem, kterým neustále sťourá v zemi. Bohužel se uvnitř nesmělo fotit, protože kiwi je noční zvíře, takže v pavilonu byla skoro tma. Také jsme byli přítomní krmení úhořů a Romča si jich pár nakrmila.
Dále jsme pokračovali na sever a dojeli do zachovalého historického zlatokopeckého městečka Shanty Town, kde jsme se zdrželi déle než jsme čekali. Projeli jsme se parním vláčkem, prohlédli si pilu na dřevo, banku, poštu, holičství, nemocnici, kostel, vězení, kovárnu, školu a další staré budovy, kde vždy bylo uvnitř něco zajímavého. Do školy nás pozvala učitelka v dobových šatech, takže jsme zažili výuku psaní jako v roce 1860. Byla to legrace, psát na slídovou tabulku a potom na papír perem a inkoustem. Navíc učitelka měla proutek, kterým občas praštila o lavici, když někdo vyrušoval. Sranda byla, když Štěpánkovi začala zvonit upomínka na mobilu. Také jsme se dozvěděli, že Romča by tehdá musela psát pravou, přestože je levačka. Podle tehdejších křesťanských zvyklostí totiž na pravém rameni seděl anděl a na levém ďábel. Zajímavé...:-).
Pokračovali jsme podél pobřeží, silnice vedla skrz hezké lesy a mezi pískovcovými útesy.
Zastavili jsme se na několika vyhlídkách a nakonec dorazili k Pancake Rocks, zajímavým skalním útvarům. Skály připomínají palačinky naskládané na sobě.
O kus dál je jeskyně, do které jsme vlezli. Počkali jsme až se trochu rozkoukáme a vydali se až na konec, naše baterky na to kupodivu stačily.
U pobřeží jsme si ještě prošli Truman track, cestu kolem velkých skalních převisů.
Silnice se stáčela do vnitrozemí, dojeli jsme k nejdelšímu lanovému mostu na Zélandu. Měří 110 metrů, je docela úzký a houpe se.
Ještě za světla jsme dorazili do kempu u městečka Murchison.

Žádné komentáře: