pondělí 21. června 2010

Langkawi - 2. den

K ránu jsme vyrazili do hlavního města Kuah. Cestou jsme si vyfotili velkou mešitu.

Dojeli jsme k Eagle Square, náměstí u moře, kde je postavená velká socha orla, který vítá přijíždějící návštěvníky od moře.

Kolem bylo několik zajímavých budov a jezírko.

Hned vedle je Legend Park, uvnitř jsou sochy a další nápadité věci. Procházeli jsme se po cestičkách a nacházeli zajímavá místa.Bylo hrozné horko. Vrátili jsme se k autu a pokračovali směrem na sever ostrova, k jeskyni Cave of Bats. Dá se k ní dojet na lodičce a uvnitř je spousta netopýrů. Když jsme ale viděli cenu za osobu (200 RM = cca 1300 Kč), rozhodli jsme se tento zážitek vynechat. Jeli jsme dále k vodopádu Durian Perangin. Pěší cesta vedla do kopce skrz džungli, kde létali barevní motýli.

Pokračovali jsme dále po silnici směrem k pláži Tanjung. U ní nám byla nabídnuta soukromá tour pro dva a v ceně byla také jízda loďkou k netopýří jeskyni plus spoustu dalších věcí. Vše bylo za poloviční cenu (180 RM pro oba). To se nám dost líbilo, takže jsme moc neváhali. Před výletem jsme si ještě dali oběd v místní restauraci. Čerstvou rybu a krevetky se sladkokyselou omáčkou. Na pláži už na nás čekala loďka a vyjeli jsme nejdřív na otevřené moře.

Proplouvali jsme kolem ostrůvků a zastavili na jedné z pláží.

Náš šofér nám dal velkou baterku a ukázal nám cestu k jeskyni - Cave of Legends. Prohlédli jsme si ji a vyrazili dále.

Dopluli jsme ke skále s nápisem Kilim Geoforest Park, což je vlastně celá chráněná oblast na východě ostrova (2 415 ha).

Další zastávka byla u jeskyně s netopýry. Vevnitř byla tma a netopýři se hodně těžko fotili (použití blesku bylo samozřejmě zakázané). Bylo jich tam stovky visících blízko u sebe.

Vyšli jsme ven, kolem chodníčku rostly mangrovníky a v bahně pod nimi byli malí krabíci, někteří s jedním velkým klepítkem.

Opět jsme se nalodili a pokračovali po řece skrz magrovové lesy.

Dojeli jsme k rybí farmě. Průvodce nám ukázal nejrůznější ryby, od malých až po veliké.

Mohli jsme si sáhnout na rejnoka a dokonce ho nakrmit. Dali jsme si kousek ryby mezi prsty, rejnok připlul k okraji a pochoutku vysál, vůbec nekouše. Zespoda je heboučký (měl rád drbání), ale na horní straně má hodně hrubou kůži. Dozvěděli jsme se, že samec má jeden šíp a samice dva.

Další rybičky, které jsme viděli, byly moc zajímavé. Průvodce nalepil na kousek dřeva nad nádržkou kousky krmení. Malé proužkaté rybičky uměly plivat vodu a naprosto přesně se trefily a krmení spadlo dolů.

Potom jsme viděli největší ryby - 50 až 60 kilo, ale mohou prý dorůstat ještě větší velikosti a vážit až 500 kg.

Ze všech druhů jsme poznali jenom Sea basse (mořčák chutný), kapry tu neměli :-). O něm jsme se dozvěděli, že může měnit pohlaví i barvu.

Lodička nás potom dovezla k další jeskyni, skrz kterou jsme propluli.

Později jsme zastavili v jedné zátoce a náš šofér naházel do vody krmení, popojel kousek dál a my jsme sledovali desítky orlů, kteří slétávali dolů k hladině a sbírali krmivo. Moc hezká podívaná.

To už byla poslední část túry a zamířili jsme zpátky k pláži, ze které jsme vypluli.

Byli jsme moc spokojení, skvělý výlet se spoustou nádherných zážitků. Moc jsme si to užili. Nasedli jsme do auta a jeli ke krokodýlí farmě. Uvnitř bylo spousta druhů - krokodýlové bez ocasu, malí, velcí, nemocní a i ti největší, kteří budili respekt svou velikostí.


Chvíli jsme se procházeli areálem, a pak jsme slyšeli jak někdo píská na píšťalku. Všichni návštěvníci se seběhli k jedné velké nádrži, kde byly desítky velkých krokodýlů v zeleně zakalené vodě. Zaměstnanec farmy jim házel ryby. Zhltli je okamžitě a semtam krokodýl vydal strašidelný mručivý zvuk.

Stáli jsme na dřevěném chodníčku se zábradlím nad vodou a zničeho nic z vody pod můstkem vyskočil krokodýl a narazil tlamou do dřev zespoda pod námi. Docela jsme se lekli. Ještě jsme si doprohlédli zbytek areálu a viděli i jednoho nemocného krokodýla, který měl ohnutou čelist nahoru a neměl žádné zuby. Na cedulce stálo, že je hodně stydlivý.

Jeli jsme autem směrem zpátky k našemu ubytování a cestou jsme se zastavili vybrat peníze z bankomatu na benzínce. Uprostřed transakce a ve chvíli kdy už jsme slyšeli, že bankomat počítá peníze, vypadl proud a nás polilo horko. Chvíli jsme sledovali jak se všechno na obrazovce restartuje a potom se objevil nápis "OUT OF ORDER" (mimo provoz). A karta byla uvnitř. Zavolali jsme na linku banky a vysvětlovali jim naši situaci. Několikrát, protože nás vždy přepojili na dalšího člověka. Chtěli jsme, aby někdo přišel a otevřel bankomat. Ale protože byla neděle, řekli, že musíme počkat do pondělka a kartu si potom vyzvednout na nejbližší pobočce.
Rozhodli jsme se, že nemůžeme odejít od bankomatu, a že zkrátka počkáme do rána. Asi po půlhodině se znenadání objevil sekuriťák a šel opravit bankomat. Řekli jsme mu, co se nám stalo a on nám bez řečí kartu vyndal. Ani nechtěl doklad totožnosti. Zkusili jsme vybrat peníze ve vedlejším bankomatu (zatímco on stál vedle, kdyby se zase něco stalo), ale nic jsme nedostali, kvůli dennímu limitu na kartě. Ten je mnohem vyšší než částka, kterou jsme chtěli, takže další záhada a zklamání. Peníze jsme sice nedostali, ale kartu ano, takže se nám alespoň trochu ulevilo a mohli jet zpátky do ubytování. Dali jsme si večeři a šli spát.

Žádné komentáře: