neděle 14. srpna 2011

Norsko - 4. den

Ráno jsme se jeli podívat na Královský skok na řece Sjoa (vyslovováno Šoa). Kaňon řeky byl úžasný, voda se valila ve skalnaté průrvě ohromnou rychlostí a silou.

Došli jsme až k největší peřeji, nebo spíš už vodopádům.

Nad nimi byla duha, v lesích kolem plno hub, prostě nádherná příroda.

Později nás na té samé řece čekal rafting, ale naštěstí o něco níže od místa zvaného Heidal. Instruktoři, se kterými jsme raftovali, byli Češi, kteří si tu takto vydělávají každé léto. Nejdřív jsme se nasoukali do vlhkých a studených neoprenů, oblékli si něco jako bundu a plovací vesty.

Potom jsme si vyslechli dlouhou instruktáž plnou morbidních vtípků.

Pak už jsme nasedli do raftu a hurá na vodu. Nejdřív jsme si vyzkoušeli základní manévry a spolupráci ve člunu. Štěpán seděl vepředu jako pravý háček, Romča vlevo vzadu.

Zajeli jsme do malé laguny, kde jsme se cvičně převrátili. I v neoprenu nám v sedmistupňové vodě byla okamžitě zima, hlavně ten šok, když do ní člověk spadnul. Pluli jsme dále, občas jsme zastavili před peřejemi nebo nějakým těžším místem a instruktor nám vysvětlil jak ho projet. O některých místech nám pověděl historky, které se k nim vážou.

Ti, co nešli raftovat jako první, jeli autobusem podél řeky a z mostů a vyhlídek nás fotili. Dojeli jsme až k místu, kde byl velký vodní válec, propluli jsme ho v pořádku a zastavili na břehu pod ním.

Instruktor nám oznámil, že si ho dáme cvičně ještě jednou. Jako první jel raft plný holek, zvládly to v pohodě. Pak jsme vyrazili my. Najeli jsme do proudu bokem, raft se naklonil a převrátil.

Štěpán padal na záda pod loď a dostal přitom pádlem od někoho do zubů (ale vydržely :-). Vynořili jsme se díky vestám hned a plavali ke břehu, kde jsme se všichni poskládali a znovu nalezli do raftu. Instruktor nás převrátil schválně (asi proto měl přezdívku Grázl). Dopluli jsme ještě kousek níže, kde už byl konec naší plavby.

Vyjeli jsme autobusem zpátky nahoru proti proudu a vyměnili jsme se s druhou půlkou osazenstva. Tentokrát jsme fotili my. Když druzí najížděli do válce, také se převrátili, ale jenom jednomu se podařilo doplavat na pravou stranu břehu, další dva unášel proud dál po řece. Druhý raft okamžitě vyrazil na záchranou akci a oba vylovil, akorát zapomněli na toho na břehu. Místní kajakář to viděl, přeplul řeku na druhou stranu a vzal ho do vleku.

Všechno dobře dopadlo, ale druhá skupina zažila víc adrenalinu, byli jsme rádi, že už to máme za sebou. Zážitek fajn, ale z vody máme pořád velký respekt. Vrátili jsme se do kempu na večeři.

Chatičky byly tentokrát menší, navíc za tříminutovou sprchu se platilo.

Žádné komentáře: