neděle 21. srpna 2011

Norsko - 9. den

Ráno jsme vyrazili zpátky na jih přes Oslo. Cestou jsme opět projížděli kolem ostrova Utoya. Na břehu tohoto smutného místa byly květiny.

V Oslo jsme se zastavili v muzeu vikingských lodí na poloostrově Bygdoj. Některé z nich byly postavené v letech 815 - 890 (pohřební loď Gokstad, Oseberg, ve které byla pohřbena královna a loď Tune) později byly nalezeny v bahně a vyzvednuty v 19. století.

Vikingské lodě byly výborně postavené pro dlouhé plavby, podnikaly hodně výprav po severní hemisféře. Bylo také běžné pohřbívat mrtvé v lodích, spolu se šperky, zbraněmi, koňmi a psy. Podívali jsme se ještě do muzea polárních výprav. Přímo uprostřed muzea je původní loď Fram, kterou postavil Fridtjof Nansen.

Loď byla postavena tak, aby vydržela extrémní tlak ledu a aby měla dost místa na zásoby a uhlí. Nansen s ní vyplul v roce 1893 a driftoval spolu s ledem, ve kterém Fram uvízla, směrem k severnímu pólu. K tomu se ale nedostala, takže Nansen se ho pokusil dobýt na lyžích a se psími spřeženími. To se jim bohužel nepodařilo. Později se na té samé lodi vydal k severnímu pólu Roald Amundsen. Když zjistil, že už byl těsně před ním dobyt Američany Cookem a Pearym, změnil plán a vydal se v roce 1910 k jižnímu pólu. Stejný plán ale měl Angličan Robert F. Scott. Oba dopluli ke břehům Antarktidy a vydali se přes led směrem k pólu. Amundsen a jeho muži dorazili k pólu 14. prosince 1911, strávili zde 3 dny. Nechali tam stan a norskou vlajku. Scott vyrazil bez psů, s poníky, kteří všichni cestou uhynuli. K jižnímu pólu dorazili 12. ledna 1912, pouhých 29 dní po Amundsenovi. Zklamaní a zničení se otočili na cestu zpátky. Ve sněžné bouři, s nedostatkem jídla a při extrémních teplotách většina výpravy zahynula. Scott a poslední dva muži umřeli ve stanech pouhých 18 kilometrů od místa, kde zanechali zásoby na cestu zpátky. Prošli jsme si ochozy muzea, zaujati tímto dramatickým příběhem a také zápisky z deníku Amundsena. Pak jsme vlezli na palubu lodi Fram

a prošli i její podpalubí, kde jsou malinké kajuty, strojovna, jídelna a kuchyňka.

Nejsme zrovna muzejní typy, ale tohle muzeum nás opravdu zaujalo. Venku před muzeem jsme si ještě prohlédli loď Gjoa, na které se Amundsen poprvé neúspěšně pokusil doplout k severnímu pólu.

Po prohlídce jsme vyjeli autobusem domů, čekala nás opět dlouhá cesta a trajekt z Trelleborgu do Německa. Tam nás zastavili na chvíli celníci, ale všechno bylo v pořádku.

Žádné komentáře: