sobota 12. listopadu 2011

Neviditelná výstava

Ahoj,
narazili jsme na zajímavou věc v centru Prahy - neviditelnou výstavu. V Novoměstské radnici na Karlově náměstí jsme se ocitli v naprosté tmě a vyzkoušeli si, jaký je život bez zraku. Prohlídku vedou nevidomí (nebo částečně nevidomí) lidé a účastníci se řídí pouze hmatech, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu. Do speciálních místností neproniká jediný paprsek světla, takže hodinu dlouhá prohlídka byla opravdu zajímavý zážitek.
Prošli jsme nejdřív předsíní, kde jsme si ohmatávali různý nábytek a jiné předměty a zvykali si na to, že zrak je nám k ničemu. Potom jsme si takto "prohlédli" obývák, kuchyň a koupelnu. Pokračovali jsme na balkón a potom na ulici, slyšeli jsme zvuky provozu a ruchu kolem. Ohmatali jsme si novinový stánek, a potom jsme u stánku s ovocem a zeleninou hádali, co prodávají. Prohlídka pokračovala do srubu a do lesa, kde jsme přecházeli lávku přes potok. Potom jsme se ocitli v galerii, kde jsme poznávali různé sochy. Na závěr jsme se dostali do kavárny, kde jsme si od průvodkyně mohli objednat něco k pití a zaplatit, což bylo zajímavé, protože člověk není zvyklý poznávat mince podle hmatu.
Po skončení prohlídky jsme se ještě podívali do osvětlené části, kde jsou různé předměty, kteří nevidomí lidé používají k životu. Například modrý stojánek pro uvaření třech vajíček (tak, aby je nemuseli lovit z hrnce), nebo modrá a červená plastová kartička, podle které se dají rozeznat české bankovky nebo papírová eura a další.

Vyzkoušet si jaké to je být nevidomý nám otevřelo oči.

Žádné komentáře: