pondělí 21. října 2013

Nikagdá Nězabuděm

V pondělí se na Staroměstském náměstí konala akce Nikakdá Nězabuděm. Svolaly ji osobnosti českého showbyznysu a finančně ji zaštítil miliardář a zakladatel Protikorupčního fondu Karel Janeček. Cílem akce bylo přimět mladé lidi jít volit a hlavně nevolit komunisty. Kromě toho, že se na pódiu střídali řečníci, vystoupily tu i velké české kapely. Poslechli jsme si Chinaski, kteří byli jako vždy dobří.

Po nich promluvili na podiu hudebníci z Tata Bojs a Nightwork.

Mezitím přišli Verča s Honzou, kteří byli v Praze a šli jsme se projít k Vltavě. Potom jsme se vrátili na Staromák a poslechli si Pražský výběr. Po něm se objevil výtvarník David Černý, který poměrně trefně a nevybíravě zopakoval poselství vztyčeného prostředníku na Vltavě, který je nasměrovaný na Hrad.
Od devíti vystoupila kapela Lucie. Náměstí bylo zaplněné, přišlo asi 20 tisíc lidí. David Koller úvodem připomněl totalitní režim a jasně dal najevo, že nechceme mít ve vládě lidi a stranu spjatou s tímto režimem. Pak začal koncert, první po letech pro veřejnost od rozpadu kapely v roce 2004. Po úvodní symbolické písni Oheň s textem "Už se nechcem nikdy vracet, tam kde nám bylo mizerně" následovaly další slavné hity této legendární kapely.
Lucie Nikagdá Nězabuděm


Náměstí zpívalo s nimi a k hostům Barboře Polákové i Lence Dusilové v písničkách Pohyby a Amerika se přidali všichni.

Kodym se rozezpíval v písničce Dotknu se ohně a celé kapele to pěkně šlapalo. Závěrem zazněl sborový Panic a Troubit na trumpety by se nám líbilo.
Skvělý koncert i návrat legendy českého rocku. Už se moc těšíme na nadcházející halový koncert v příštím roce.
Na závěr se na pódium vrátili všichni účastníci akce a společně zazpívali píseň od Karla Kryla Tak vás tu máme, jejíž součástí textu je právě slogan Nikagdá Nězabuděm. Píseň je o okupaci Československa v srpnu 1968. Vztyčený prostředník na promítacím plátně a text "Fuck the KSČM" byl velmi výmluvný.

Žádné komentáře: