sobota 5. dubna 2014

Paraglidingový trénink u Srní

Štěpán: V týdnu jsem se těšil, že vyrazím o víkendu někam létat. Předpověď počasí vypadala slibně, ale v pátek se bohužel razantně změnila. Přesto jsme se s Tondou rozhodli, že pojedeme prozkoumat nový terén - Srní u Klášterce nad Ohří. Dojeli jsme do Krušných hor. Všude byl mlžný opar a moc nefoukalo. Zaparkovali jsme auto u vesnice a šli najít startovačku. Chvíli nám to trvalo a obešli jsme pastviny na vrcholu kolem dokola. Startuje se z široké a nepříliš svažité louky. Vítr šel sice z východu proti svahu, ale jen lehké závany, takže jsme měli obavy, že bysme nepřeletěli stromy pod loukou. Sluníčko bylo v oparu a termika fungovala jenom malinko, pozorovali jsme dravce jak krouží nad kopcem, ale nestoupali nijak rychle. Rozhodli jsme se chvíli počkat na lepší podmínky, natáhli jsme se a relaxovali (takzvaný parawaiting). Tonda vyrobil provizorní fléru, kterou jsme zapíchli kus pod nás a pozorovali, jak fouká vítr. Ani po jedné hodině se situace nezměnila, a tak jsme se rozhodli, že si alespoň protrénujeme starty. Rozložil jsem si padák na nejvyšším místě, počkal si na delší závan a na kříž jsem ho zvedl nad hlavu a běžel dolů.


Akorát jsem měl hodně zabržděno, takže první větší poryv mě nadzvedl. Když jsem klesnul, zapadl jsem moc do sedačky, takže se mi nepodařilo dopadnout přesně na nohy. Výsledkem byl škobrtání a hopsání sedačkou po trávě. Přestal jsem běžet, sbalil si padák do květáku a vyrazil znovu nahoru. Druhý pokus byl o něco málo lepší, ale seřídil jsem si potom sedačku, aby nebyla tolik na ležato.

Tonda si rozbalil mezitím padák a dal si také čelní start. Fotili jsme jeden druhého a pokřikovali na sebe co děláme špatně.


Poslední starty už byly dobře zvládnuté, oba jsme běželi a nebrzdili. Dokonce jsme i kus ulétli, ale přes stromy jsme si netroufli, raději jsme vždy zatočili doprava a přistáli na vrstevnici.Docela jsem se zapotil a připomněl jsem si základy, které jsme se učili na Bohdánkově. Fajn trénink, který se před sezónou určitě bude hodit.

Žádné komentáře: