pátek 23. května 2014

Sicílie 13. den

Ráno jsme si přispali a v devět nás čekala snídaně na střeše s rozhledem. Trochu jsme si povídali se sousedy Australany. Potom jsme vyrazili nahoru k archeologickému místu Soluntum. Prohlédli jsme si zbytky města na úbočí hory Monte Catalfano z dob čtvrtého století př.n.l. Jsou tu pozůstatky budov, dvou chrámů a cisterny.Potom už jsme zamířili k Palermu. Za třináct dní se nám podařilo objet celý ostrov. Začalo pršet, ale krátce jsme se zastavili na jedné vyhlídce na město.

Potom byl čas dojet vrátit auto. Cesta po dálnici skrz Palermo nebyla jednoduchá. Každý řidič tu jezdí, jako kdyby měl manželku před porodem. V jednu chvíli nás někdo předjížděl zprava i zleva a málem nás škrtnul. Dojeli jsme do půjčovny v pořádku. Zaměstnanec obešel dvakrát auto a potom nám pogratuloval, že jsme ho vrátili v pořádku a bez jediného škrábance. Prý jen každé desáté se vrátí nepoškozené. Z letiště jsme se vydali do centra autobusem. Cestou na autobus nás naháněli taxikáři a tvrdili nám, jak výhodnější to bude když pojedeme s nimi. Samozřejmě nebylo. Od nádraží jsme to měli jen kousek k hotelu. Hotel Alessandra byl hezký dům se zajímavým interiérem.

Vyrazili jsme do města. V Palermu je třeba (stejně jako v Praze) koukat pod nohy kam šlapete. Psí nadílka na každém kroku. Tím ale podobnost končí. Městem se prohání skútry, na ulicích je spousta prodejců všeho možného - hodně Indů, tuktuky a i koně s kočárem pro turisty. A hodně odpadků všude. Třeba uprostřed malého náměstí, kde jsou dokola restaurace. Ale všude jsou nádherné památky. Paláce, vily, parky a spousta kostelů. Naše první zastávka byla v botanické zahradě a u vily Giulia.


Měli jsme velký hlad a vedle v ulici jsme si dali v jednom bufetu oběd. Lilkový salát s celerem Caponata a makarony. Pak jsme došli až k moři a pak se zase vrátili do historického centra.

Prošli jsme branou Porta Felice

a zastavili se na náměstí s pěkným parkem Giardino Garibaldi. Moc se nám líbily stromy a potkali jsme bezdomovce, který pomáhal nemocnému havranovi. Před parkem potom prodával různé haraburdí.


Pokračovali jsme dál uličkami kolem spousty kostelů. V jednom z nich probíhala svatba.


Došli jsme k pouličnímu trhu Vucciria.

Odtud na náměstí Piazza San Domenico.


Zastavili jsme se u velkého divadla Teatro Massimo.

Pak jsme popošli na Piazza Castelnuovo.

Odtud jsme došli k dalším trhům Capo.

Navečer jsme dorazili ke katedrále. Pěkná stavba, ale zrovna se opravovala a velká reklama přes fasádu působila rušivě. U vstupu nás otravoval nějaký ind - strkal nám mističku pod nos a dožadoval se vstupného. Pochopitelně ho vybíral pro sebe. Nic jsme mu nedali a šli dovnitř.Po hlavní třídě jsme došli na křižovatku, jde jsou 4 paláce Quattro Canti.

Vedle jsme si všimli kostela Chiesa di S. Giuseppe a mrkli jsme se dovnitř. Nádherně zdobený, asi jeden z nejhezčích co jsme zatím viděli.Hned za rohem je velká fontána Pretoria z roku 1554.

Potom jsme se zastavili u dalšího kostela, kde byla také svatba. Jenom nám přišlo zvláštní, že i ženich měl závoj.


Potom jsme se vrátili do hotelu. Vybrali jsme si restauraci Carlo na večeři, převlékli se a vyrazili. Jako předkrm jsme si dali lilek s parmezánem, sýry, salám a pršuto. Potom filet z mečouna a celou grilovanou oratu. K tomu pivko a Aperol Spritz. Super večeře.

Žádné komentáře: