úterý 22. července 2014

Degustace Sauvignonů v Gallery Winery

V úterý večer jsme po práci vyrazili do degustačního sklípku Gallery Winery na řízenou ochutnávku odrůdy Sauvignon z různých částí světa. Tento typ vína máme asi nejraději pro jeho lehkost a aromatickou chuť ovoce. Sklípek se přestěhoval ze sklepení v Grébovce do menších prostor kousek od Riegrových sadů z důvodu drahého nájemného, ale majitel už připravuje rozšíření.
Začali jsme českými víny - Sauvignonem 2012 z Klentnic a Sauvignon Blancem 2011 z Prušánek. Dobrá vína s lehkou kyselinkou. Potom jsme ochutnali Franzouzský Sauvignon Blanc Palaie 2013. Ten se nám líbil pro jeho plnější chuť. Na Francouzské víno byl až překvapivě lehký. Následně jsme ho mohli porovnat s českým Sauvignon Blancem 2011 z Maršovic, ale ten byl spíše sladší. Jako další jsme měli možnost poznat Sauvignon Backsberg Reserve 2010 z JAR, lehký a ovocný s trochou perlinky. Vůbec nebyl špatný. Pak přišlo na řadu naše oblíbené víno z Nového Zélandu z oblasti Marlborough. Sauvignon Blanc Matua 2013. Jako vždy vynikající, velmi aromatický a svěží. Mezi jednotlivými víny jsme zajídali pochutiny z prkénka - pečivo s olivovým olejem, špek, kyselé okurky a sýry. Další víno bylo z Chile, kde se Sauvignonům také daří. Potom sommeliér nechal nalít Sauvignon Blanc Sancerre Domaine Raimbault-Pineau 2006 z Francie. Díky ročníku i korkovému uzávěru bylo toto víno více uleželé a chuťově spíš připomíná Chardonnay, výrazné a úplně jiné než ostatní vzorky. Degustaci jsme uzavřeli Sauvignon Blancem 2013 z Moravského Žižkova.
Ještě jsme si koupili lahev lehkého Francouzského Sauvignon Blanc Palaie 2013, který nám chutnal a vypili jsme si ho rovnou na místě.

1 komentář:

Cogniti řekl(a)...

Pěkný záznam z degustace. Bylo by skvělé občas nějaká vína okomentovat a ohodnotit na Wiono.cz