úterý 28. října 2014

Francie - Franche-Comté, Alsasko

Ráno jsme vstali s rozedněním a vyrazili k vodopádům Source du Lison. Krásné místo, řeka Lison tu vytéká z podzemí (vlastně vyvěrá, protože je to její začátek) a padá ze skály dolů. Nic podobného jsme ještě nikde neviděli.Jsou tu zbytky hráze a akvaduktu z 18. století, kdy tady býval mlýn a kovárna, později ve 20. století dokonce elektrárna. Vrátili jsme se k autu a popojeli kus dál k vyhlídce na údolí.

Potom jsme pokračovali k vodopádům Source de la Loue. I tady vytéká další řeka Loue z podzemí a vodopád je tu ještě větší.Pokračovali jsme dál pěknou zemědělskou krajinou a zastavili se ještě u jedněch vodopádů L'Audeux.

Jeli jsme dál na sever, v jednom obchoďáku po cestě jsme nakoupili vína. Potom jsme dojeli do Thannu, městečka v Alsasku. Stojí zde pěkný gotický kostel se zachovalými sochami.


Vedle v restauraci jsme si dali výborný quiche s lososem.

Po obědě jsme se vydali na cestu pohořím Cernay. Zastavili jsme se na vyhlídce na hory vedle zemědělské farmy

a pokračovali výš až k nejvyšší hoře Grand Ballon. Od parkoviště vede cesta nahoru, za půl hodinky jsme to zvládli. Výhled trochu kazily mraky a foukal hodně studený vítr, takže jsme zanedlouho zase seběhli k autu.

Potom jsme dojeli na vrchol Le Hohneck. Cestou jsme viděli létat podél hřebene několik paraglidistů. Krátce jsme se porozhlédli a pokračovali dál.

Sjeli jsme zpátky do nížiny s malou zastávkou u jezera v horách.

Naší poslední zastávkou v Alsasku byla továrna na sýr Haxaire. Nahlédli jsme do výroby a ochutnali různé typy sýrů. Moc dobré a za slušnou cenu, takže jsme jich několik koupili domů.

Pomalu se šeřilo a nás čekala dlouhá cesta domů. Po dálnicích kolem Strasbourgu, přes Německo a Plzeň domů, celkem 686 kilometrů. Do Prahy jsme dorazili hodně unavení před půlnocí.
Citroen Cactus je pohodlné auto a na dlouhé trase (viz mapka) se víc než osvědčil, v podstatě jsme prověřili v praxi všechny jeho funkce - pomohl nám samoparkovací asistent a zadní kamera, tempomat na dálnicích, omezovač rychlosti ve městech, ohřáli jsme se na vyhřívaných sedadlech, vyzkoušeli jsme mlhovky a přisvicování do zatáček, ostřikovače ve stěračích, rychlé odmlžování předního skla a postranních zrcátek, usb zásuvka pro přehrávání mp3 hudby, spárování s telefonem, spokojení jsme byli i s celkovou průměrnou spotřebou 5l. Od pátku do úterý jsme ujeli celkem 2606 kilometrů.
Francie není nejlevnější, ale byla to moc pěkná dovolená se spoustou zážitků, dobrého jídla i pití a hlavně setkání s blízkými přáteli.

Žádné komentáře: