neděle 16. listopadu 2014

Polsko - 1. den

Rozhodli jsme se využít prodloužený víkend a vyrazit na výlet do Polska, konkrétně do Wroclawi.

Ráno jsme se rozloučili s Marťou, u které jsme přespali po její oslavě narozenin, a vyjeli na severovýchod. Počasí nebylo moc dobré, bylo chladno, pod mrakem a mrholilo. Do Wroclawi to není daleko, jenom 280 km, ale nechtěli jsme jet v kuse a cestou jsme si našli pár zajímavých zastávek. První z nich byla ještě v Čechách u Braunova betlému. Zaparkovali jsme u silnice a vydali se do lesa, kde byly začátkem 18. století rozmístěné sochy barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.Pokračovali jsme kolem Hradce do Polska. Naše první zastávka byla u cisterciáckého kláštera Krzeszów. Veliký barokní kostel zapsaný v Unesco se nám líbil.


Popojeli jsme k barevným jezírkům v národním parku Rudawski. Zajímavé místo, jezírka jsou zabarvená díky chemickému složení okolních skal, dříve tu také byly pyritové doly.
Dojeli jsme ke hradu Bolków. Z věže byl pěkný rozhled do kraje kolem.Navečer jsme dojeli k pěknému zámku Ksiaž. Uvnitř se nám nejvíc líbil zdobený Maximiliánův sál.Vedle zámku v restauraci jsme si dali kafe. Už se stmívalo, když jsme zamířili na Wroclaw. Ubytovali jsme se v pěkném a levném hotelu a vydali se pěšky po městě. Náměstí s radnicí je moc pěkné.


Zašli jsme na večeři do jedné z nejstarších restaurací v Evropě - Piwnica Swidnicka. Interiér sklepů pod radnicí je původní už od patnáctého století. Jídlo bylo hodně drahé, ale výborné. Pivo nám také chutnalo.

Servis nic moc, byl navíc zahrnutý v ceně a slečna nám potom ani nepřinesla drobné nazpět - to se opravdu nedělá. Ještě se nedalo platit kartou, takže Štěpán vyběhl vybrat peníze ven na náměstí k bance se zajímavým jménem Bank Zachodni. V překladu to znamená ale západní.

Po jídle jsme se šli projít starým městem a kolem řeky Odry.


Město je moc pěkné a čisté. Došli jsme přes ostrov Tumski ke katedrále sv. Jana Křtitele.


Popošli jsme na Tumski most zpátky do města. Tady je tisíce zámků připnutých na zábradlí.


Cestou jsme procházeli kolem jednoho z kostelů, kde zrovna skončila mše. V Čechách chodí do kostela hlavně staří lidé, ale tady se ven hrnuly davy mladých lidí, nejdřív jsme si mysleli, že jsme u nějaké školy. Náboženství je v Polsku hodně rozšířené. Došli jsme zpátky na hotel lehce unavení, ale v dobré náladě. Wroclaw je opravdu hezké město.

Žádné komentáře: