sobota 22. listopadu 2014

Rakousko - Langenlois

V sobotu ráno jsme vyrazili do Rakouska za Honzou, který tu pracuje pro jednoho vinaře v malém městečku Langenlois, nedaleko Dunaje. Vstali jsme brzy a vyjeli směrem na Tábor. Zastavili jsme se v Třeboni, kde jsme si na náměstí dali kávu a zákusek.

Za Třeboní jsme zastavili v obci Cep. Romča tu kdysi byla na škole v přírodě, tak si zavzpomínala.

Pokračovali jsme k hranicím a dojeli se podívat na zámek Ottenstein.


Potom jsme si prohlédli Greillenstein.

Poslední zastávkou byl hrad Rosenburg. Pak už jsme projížděli údolími plnými vinic.

Po poledni jsme dorazili do Langenlois, kde jsme se přivítali s Honzou. Měli jsme hlad, a tak nás vzal do místního pivovaru a restaurace, kde jsme se najedli.

Po jídle jsme vyrazili do Dürnsteinu. Je to malé městečko s klášterem, které leží přímo u Dunaje. Prošli jsme se uličkami


a pak si dali výstup nahoru ke stejnojmenné zřícenině. Výhled seshora byl super. Údolí je plné vinic.

Sešli jsme dolů k řece, v jednom krámku ochutnali dobrý meruňkový likér a vedle v jiném si koupili pár lahví vína domů. Kromě toho jsme se prošli kolem kláštera.

Potom jsme sedli do auta a dojeli podél Dunaje do Krems an der Donau, většího města v této oblasti. Na hlavní třídě jsme si dali dobré svařené víno a pak se jenom tak procházeli uličkami.

Ještě jsme vyjeli na vyhlídku nad městem, odkud byl vidět i klášter Gotweig na protější straně údolí.

Vrátili jsme se do Langenlois kolem šesté, Honza nám domluvil prohlídku vinařství Jurtschitsch, kde pracuje. Bydlí hned vedle v bytě se spolubydlící Amy, oba pracují v týdnu ve výrobě. Krátce jsme se pozdravili s majitelkou, která byla zrovna na dvoře, a potom se k nám připojil také kolega Konstantin (tady mu všichni říkají Konsti) a nahlédli jsme do výroby. Nejvíce nás zaujaly rozsáhlé podzemní sklepy.
Po prohlídce jsme dostali ochutnávku vín. Toto vinařství je jedinečné tím, že všechna vína jsou organická a vyrábějí se původními metodami bez přidávání síry a jiných látek. Začali jsme šumivým vínem a bílým GrüVe, pokračovali k Pinot Blanc, Chardonnay a Sauvignon Blancu. Všechno to byla suchá svěží vína, která nám chutnala. Nejvíce nás ale zaujala místní dominantní odrůda Grüner Veltliner, která je v této oblasti nejrozšířenější. Fantastické víno, vyvážený cukr i kyselinka, lehké a zároveň plné chuti. Ochutnali jsme jeho tři druhy, vyrobené ze tří různých vinohradů Loiserberg, Dechant a Lamm. Všechna byla skvělá a každé jinak výjimečné a unikátní. Několik lahví jsme si museli koupit domů. Ještě jsme ochutnali Muskateller a dvě červená vína - Rotspon a výborný Zweigelt. Honza i Konsti nám k vínům řekli spoustu zajímavých věcí a detailů, byla to naše nejlepší privátní ochutnávka, jakou jsme kdy zažili, chutnala nám i všechna vína, což se vždy nestává.

Večer jsme si u Honzy na bytě ještě dali pár skleniček a udělali jsme si k večeři pizzu.

Žádné komentáře: